Google Phone to nie fake! W styczniu trafi do sprzedaży

HTC Passion Google

Niezliczoną ilość razy pojawiały się informacje  o własnym smartfonie Google, które zaraz później dementowano. Lecz wszystko wskazuje na to, że Google Phone jednak pojawi się na rynku! Co ważne, nie będziemy musieli na ten moment zbyt długo czekać.

Najpierw trochę historii. Plotki o Google Phone pojawiły się już w sierpniu 2007 roku, kiedy to Andrzej Gładki, kierownik Działu Zarządzania Produktami Polskiej Telefonii Cyfrowej, stwierdził, że: “Na 95 proc. możemy obstawiać, że gadżet Google’a pojawi się na rynku w przyszłym roku (2008 – przyp. red.)”. Trochę później przedstawiliśmy humorystyczne dziesięć projektów telefonu.

Na początku listopada 2007 roku odbyła się konferencja internetowego giganta, na której potwierdzono prace nad GPhone’m. Problem w tym, że nie był to telefon, lecz… system operacyjny, znany nam dzisiaj jako Android. Temat ucichł na prawie dwa lata. Światełko w tunelu pojawiło się dopiero dwa miesiące temu. Właśnie wtedy Ashok Kumar, analityk Northeast Securities, zdradził, że Google zamierza wydać własny telefon komórkowy z platformą Android – jego premiera miała się odbyć jeszcze w tym roku.

Tą wiadomość potwierdził później Michael Arrington, właściciel i wydawca serwisu TechCrunch. Stwierdził, że Google ma zamiar wyprodukować smartfona, który sprzedawany będzie bezpośrednio przez koncern oraz przez jego przedstawicieli. Model ten miał się pojawić jeszcze przed Świętami, ale premiera przesunięta została na początek 2010 roku.

Miał rację!

Telefon wyprodukowany przez HTC (!) ma nosić nazwę Nexus One. Nie przejmujcie się jednak tajwańską firmą – jej zadaniem było tylko i wyłącznie stworzenie tego modelu. HTC w kwestii samego urządzenia nie ma nic do powiedzenia – nie może się np. wtrącać w jego oprogramowanie. Smartfon zapowiada się bardzo ciekawie. Specyfikacja urządzenia ma zawierać 3.5-calowy wyświetlacz dotykowy WVGA, Android 2.1 oraz procesor Qualcomm Snapdragon 1GHz.  Na jego pokładzie mamy znaleźć również dwa mikrofony, 3G, akcelerometr, WiFi i cyfrowy kompas. Interesującą funkcją będzie konwertowanie mowy na tekst, co znacznie przyspieszy pisanie wiadomości. Więcej danych poznamy wkrótce.

Mario Queiroz, wiceprezes Google, na oficjalnym blogu Google Mobile, oficjalnie wypowiedział się na temat Google Phone. Najważniejsze jest, że potwierdza jego istnienie. Telefon miał być zaprezentowany w ubiegłe wakacje, jednakże wydarzenie to zostało przesunięte na styczeń przyszłego roku.

Na Twitterze pojawiły się wpisy dotyczące Google Phone’a. Jason Howell, stwierdził:

„Nowy model będzie posiadał całkowicie odmieniony ekran główny wraz z nowymi efektami, jak animowana tapeta. Pracownicy Google otrzymali dzisiaj całkowicie odblokowany Google Phone.”

Inny wpis:

„Jeden z moich przyjaciół pracujący w Google pokazał mi nowy telefon stworzony przez HTC działający pod kontrolą Androida 2.1. Jest to seksowna bestia, jak iPhone tylko upiększony sterydami.”

Natomiast Leslie Hawthorn napisała, że model ten “jest piękny”.

Widoczne na początku wpisu zdjęcie przed kilkoma chwilami pojawiło się na Twitterze. Ma ono rzekomo przedstawiać Nexus One. Problem w tym, że widniejący tam telefon to HTC Passion, lecz bez logo tajwańskiej firmy. Ciekawe czy faktycznie tak będzie wyglądał model Google. Jak myślicie?

Chyba się ze mną zgodzicie, że jest na co czekać?

Aktualizacja:

Portal BGR zamieścił kolejne zdjęcie Nexus One:

Nexus One

Engadget Mobile jako kolejny serwis zamieścił ekskluzywne zdjęcia modelu Nexus One. Tym razem możemy obejrzeć telefon w pełnej krasie – zarówno jego obudowę, jak i interfejs Androida. Google ma zamiar dodać do menu elementy 3D i zwiększyć liczbę ekranów, na których można ustawić skróty aplikacji i folderów oraz widżety. Dodatkowo firma umieściła na dole głównego pulpitu ikonę, po której kliknięciu ukazują się miniatury wszystkich części ekranu poszerzonego.

Jak twierdzi serwis, Nexus One jest telefonem smukłym i chudym. Na jego obudowie nie znajdziemy logo HTC. Jak wcześniej wspomnieliśmy, tajwańska firma zajęła się tylko produkcją smartfona.

Nexus One

Galerię zdjęć Google Nexus One znajdziecie na stronie Engadget.


4 komentarze

  1. Nataniel Grudzień 14, 2009 7:32 pm 

    Mario Queiroz, wiceprezydent Google
    Bardzo powszechny błąd przy tłumaczeniu, dlatego zwracam na niego uwagę. Angielskie president, oznacza zarówno prezydenta jak i prezesa, natomiast w j. Polskim, prezydentem nazywamy głowę państwa, natomiast w innym wypadku (np. zarządca firmy) tłumaczymy jako prezes.

  2. Kuki Grudzień 16, 2009 2:15 am 

    @Nataniel dzięki, poprawiłem. 🙂

Komentowanie jest wyłączone