Elektroniczne książki od Google dla urządzeń mobilnych.

20090602_google_books

Popularność książek w wersji elektronicznej stale rośnie. Co pewien czas możemy przeczytać o kolejnych dedykowanych czytnikach wypuszczanych na rynek, czy ich wyników sprzedaży. Niewątpliwie, sukces Amazona, który jest obecnie największym sprzedawcą książek (zarówno tych papierowych jak i elektronicznych), wpłynął na chęć udziału w tym rynku innych firm. Do utworzenia sklepu z e-książkami przygotowuje się Google. Cena ma być ustalana wraz z wydawcami, ale to firma z Mountain View będzie miała ostatnie słowo.

W sklepie, o którym mowa powyżej będzie można kupić najnowsze tytuły. Google oferuje też serwis w którym można czytać za darmo książki, które nie zawsze znajdziemy w księgarniach. Usługa nosi nazwę Google Books, czy też po polsku Google Książki. Oferuje ona zeskanowane tysiące dzieł literatury z całego świata. Dzięki technologii OCR jest też możliwe czytanie ich jak zwykły tekst napisany na komputerze.

Google Books są dostępne także w wersji przeznaczonej dla urządzeń mobilnych. Pod adresem http://books.google.com/m znajdziemy uproszczoną wersję serwisu. Podstawowa funkcjonalność jest zachowana. Możemy więc wyszukać i przeczytać wybraną przez nas książkę. Aby czytanie było wygodniejsze, domyślnie aktualny fragment jest już przekonwertowany na tekst, ale jeśli nie jesteśmy pewni poprawności konwersji, możemy zobaczyć część obrazka z którego został wzięty dany fragment.