11 przepowiedni na 2011 rok

2011Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:

1. Tablety zaleją rynek niczym egipska plaga.

Apple pokazał, że jest zapotrzebowanie na tablety. Sukces iPada sprawił, że wielu producentów postanowiło stworzyć własne tablety. Samsung pokazał Galaxy Tab kilka miesięcy temu, ale to w 2011 nastąpi prawdziwy wysyp nowych modeli. Sprzyja temu premiera Androida Gingerbread, który dostosuje system do nowej gamy urządzeń.

2. Windows Phone 7 ugryzie kawałek tortu.

Dużo wskazuje na to, ze mobilny system Microsoftu znowu zacznie się liczyć na rynku. Pozycji Apple i Google na razie nie zagrozi, ale z pewnością przejmie część ich użytkowników. Wielkość tego kawałka tortu w dużym stopniu zależy od tempa i stopnia aktualizacji w celu uzupełnienia braków systemu.

3.  Jeszcze więcej wrażeń w trzecim wymiarze.

Technologia 3D stała się już standardowym środkiem przyciągania klientów. Tak będzie też w tym roku, z tym wyjątkiem, że jeszcze więcej urządzeń będzie ją obsługiwało. Niedługo, wraz z pojawieniem się mobilnych konsol i telefonów z 3D, rozrywka w dwóch wymiarach będzie odbierana jak gra planszowa.

4. Mobilne zagrożenia zaczną się rozprzestrzeniać.

Więcej smartphonów oznacza większą gratkę dla twórców złośliwego oprogramowania. Nie ma podstaw, by sądzić, że będziemy bezpieczniejsi. Wręcz przeciwnie. Będziemy musieli bardziej uważać na to, co instalujemy na urządzeniach.

5.  Jeden rdzeń w procesorze przestanie wystarczać

Na rynku komputerów stacjonarnych już od dłuższego czasu przystopował wyścig na gigaherce, a rozwinęła się rywalizacja o ilość rdzeni. W tym roku podobny trend zacznie się w urządzeniach mobilnych. Tablety na dzień dobry będą wyposażone w dwurdzeniową Tegrę, a niedługo po nich podobne rozwiązania pojawią się w smartphonach.

6. Urządzenia mobilne rozszerzą naszą rzeczywistość

Kamera coraz częściej będzie wykorzystywana do interakcji ze światem. Programy typu Augmented Reality będą coraz przydatniejsze i jeszcze częściej używane. Możliwe, że zobaczymy okulary współpracujące ze smartphonem posiadające ekran i kamerę do obsługi AR.

7. 4G i LTE

Prędkości mobilnego internetu wejdą na kolejny poziom dzięki nowym technologiom transmisji danych. Już tu i teraz część z nich jest testowana, więc tylko kwestią czasu jest ich udostępnienie zwykłym użytkownikom i pojawienie się sprzętu, który je obsłuży.

8. Rysik powróci

Zapomniany przez niektórych stylus powróci do łask dzięki tabletom. Łatwe i precyzyjne notowanie i pisanie przyciągnie klientów. Pierwszy z producentów, który to zauważy i zastosuje odpowiednie ekrany umożliwiające zarówno obsługę palcami, jak i rysikiem, może na tym sporo zyskać.

9. Streaming audio i wideo zastąpi wypożyczalnie

Będziemy coraz częściej korzystać z usług streamingu mediów.  Przy coraz lepszych łączach będzie to najwygodniejsza metoda na obejrzenie nowego filmu, czy odsłuchanie płyty. Urządzenia mobilne także będą wykorzystywane do streamingu. Zarówno jako odbiorca, jak i nadawca podczas relacji z różnych imprez, czy wydarzeń.

10.  Papier będzie toaletowy, a do czytania eInk.

Elektroniczne książki  i czasopisma będą nadal zyskiwać na popularności. Tradycyjnych książek jeszcze nie przeskoczą. Na rynku jest coraz więcej dobrych czytników i są one coraz tańsze. Coraz więcej osób zabierze więc do toalety czytnik ebooków zamiast jakiegoś magazynu.

11. Żadna prognoza się nie sprawdzi

Rok 2011 będzie taki nudny, że wszystkie przewidywania diabli wezmą. Na rynku nic nie będzie się działo i będziemy musieli kupować odświeżone produkty sprzed lat. Może być wręcz przeciwnie i technologia dostanie takiego kopa, że w 2012 będziemy oglądać hologramy lub na Marsie czekać na koniec świata.