Telefonia specjalna

18227Dzisiejsze telefony komórkowe już dawno przestały spełniać swoje podstawowe zadanie: dzwonienie oraz sporządzanie wiadomości tekstowych SMS. W dobie rozbuchanych możliwości telefonów komórkowych wyposażonych w duże kolorowe ekrany, GPS, WiFi, Bluetooth czy żyroskopy pewna grupa producentów doszła do wniosku, że zapomnieli o bardzo licznych grupach społecznych: dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. Poniższy artykuł poświęcony będzie właśnie telefonom skierowanym do tychże ludzi.

Telefon dla dziecka

Wielu rodziców nie chce dać swoim małym dzieciom telefonu komórkowego, uważając, że są jeszcze za małe i mogą źle

Fonek

Fonek

wykorzystywać taki telefon. Równocześnie jednak chcieliby mieć z nimi stały kontakt, aby mniej się o nie martwić i móc je kontrolować.  Telefony specjalnie przygotowane dla dzieci (Firefly Mobile czy Fonek) różnią się znacznie wyglądem od tzw. normalnych telefonów komórkowych. W dziecięcej komórce znajdują się dwa duże przyciski do szybkiego wybierania numerów do taty i mamy, przyciski do odbierania i zakończenia rozmowy oraz odpowiednio przygotowana, ograniczona lista kontaktów (nie da się zadzwonić do osoby nie zapisanej w kontaktach).
Aby ustrzec dziecko (a może raczej portfel rodziców) przed wydawaniem pieniędzy na logosy i dzwonki, telefon pozbawiony jest możliwości ściągania na telefon różnych gadżetów.

Firefly Mobile

Firefly Mobile

W przypadku konieczności wezwania pomocy wystarczy, by dziecko wcisnęło przycisk S.O.S., a telefon automatycznie połączy je z numerem zakodowanym pod przyciskiem 1. W momencie, gdy z jakichś względów nie uda się nawiązać połączenia (numer zajęty, brak sieci u odbiorcy), telefon automatycznie wybierze numer przypisany do przycisku 2. Czynność wybierania kolejnego numeru będzie trwała aż do uzyskania przez telefon połączenia z którymś z odbiorców przypisanych do numerów 1, 2, 3 lub 4.

Taki telefon ma służyć tylko i wyłącznie do kontaktu z najbliższymi, co znacznie ułatwia rodzicom rozstrzygnięcie problemu czy kupić dziecku telefon czy nie. Dzięki takiemu rozwiązaniu i dziecko i rodzice są zadowoleni.

Telefon dla seniora

TALKpremium

TALKpremium

W miarę upływu czasu, w życiu zaczynają pojawiać się oznaki starości takie, jak słaby wzrok, słuch czy drżące dłonie. Firma Emporia doszła do wniosku, że ludzie starsi wymagają telefonów komórkowych o specjalnej konstrukcji. Producenci dostosowując aparaty dla seniorów i osób niedowidzących wyposażają je w duże przyciski i kolorowy, wysoko-kontrastowy ekran. Dzięki temu osoby, z niemłodym już wzrokiem, mogą bezproblemowo korzystać z telefonu. Ludzie ze słabszym słuchem odniosą niewątpliwą korzyść z wyjątkowo silnego alarmu wibracyjnego. Telefony te mogą być też używane w połączeniu z aparatem słuchowym.

Od 1 września Era wprowadza do swoich ofert telefon emporia TALKpremium, specjalnie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb osób starszych. Nowy aparat jest przeznaczony głównie do prowadzenia rozmów i wysyłania oraz odbierania SMS-ów. Ułatwia to głośnik o podwyższonej głośności, który jest przystosowany do współpracy z aparatami słuchowymi oraz duże i czytelne litery na szerokim wyświetlaczu. Dostęp
do większości funkcji jest możliwy przez duże przyciski o dużej ergonomii. Proste menu z całą pewnością nie sprawi trudności w użytkowaniu telefonu. Jego obudowa
została wykonana, według zapewnień operatora, z wysokiej jakości, trwałych i odpornych na zarysowania materiałów. Ponadto aparat został wyposażony w wysuwaną klapkę, która służy do zapisywania najważniejszych kontaktów oraz latarkę w technologii LED.

myPhone 1050 simply

myPhone 1050 simply

Kolejnym przykładem jest polska propozycja myPhone 1050 simply. Duże klawisze o wyraźnym opisie oraz prosty czytelny wyświetlacz to podstawowe atrybuty  tego telefonu, nadające mu oryginalny wygląd. To właśnie dzięki nim telefon umożliwia sprawną i nieskomplikowaną obsługę rozmów telefonicznych, a dzięki niewygórowanej cenie dostępną teraz dla wszystkich – i to bez simlocka. Jest on również interesującą propozycją dla  osób mających jakiekolwiek kłopoty ze wzrokiem, czy też osób starszych. Jest propozycją dla wszystkich, których denerwowały zazwyczaj zbyt małe klawisze w dotychczas posiadanym telefonie. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem użytym w myPhone 1050 simply jest zastosowanie przełączników suwakowych do obsługi kilku funkcji. Za pomocą takiego suwaka możemy włączyć i wyłączyć wbudowaną latarkę diodową, czy radio FM, nie wymagające podłączenia zestawu słuchawkowego. Podstawową wadą myPhone 1050 simply jest jego wyświetlacz, który nie ma możliwości wyświetlenia pełnej treści SMS, dzieląc je na linie. Aby go odczytać należy je przewijać środkowymi strzałkami.

Rozwiązania dla osób niewidomych

Samsung Braille Phone

Samsung Braille Phone

Firma Samsung udostępniła zdjęcia projektowe, prezentujące koncepcję nowego telefonu, przygotowywanego specjalnie dla niewidomych osób – tzw. Braille Phone’a. Ekran LCD w nowej konstrukcji ma zostać zastąpiony matrycą, która będzie prezentować w formie wypukłości znaki alfabetu Braille’a. Nowy telefon swoim kształtem przypomina bardziej pilota zdalnego sterowania, niż jakikolwiek inny aparat GSM. Odczytywanie wypukłości przez osoby ociemniałe z matrycy będzie możliwe dzięki nowej technologii elektrycznie aktywowanego plastiku w podobny sposób, jak odczytują dane ze swoich ekranów osoby widzące, z tym, że prezentowane będą za pomocą języka Braille’a.

Połączone siły Nokia Beta Labs, Finnish Federation of the Visually Impaired oraz Tampere University pozwoliły na stworzenie interesującego oprogramowanie o nazwie Nokia Braille Reader. Pozwala ono niewidomym osobom na dyskretne czytanie wiadomości SMS za pomocą wibracji telefonu. Ma ona za zadanie przekształcenie tekstowej wiadomości SMS na alfabet Braille’a i umożliwienie jej odczytu (przy wykorzystaniu wibracji) osobie niewidomej. Co prawda na rynku są dostępne programy, które odczytują otrzymaną wiadomość na głos, lecz najnowsze rozwiązanie Nokii jest od nich zdecydowanie bardziej dyskretne.

Aplikacja dostępna jest dla posiadaczy telefonów Nokia N97, 5800 XpressMusic, N97 mini, 5530, 5230 i X6.

Źródła: idg.pl, localh0st.pl, technologie.gazeta.pl, chip.pl, youtube.com, betalabs.nokia.com