iPhone wycofany z Europy?

Komisarz ds. konsumenckich, Meglena Kuneva zapowiedziała możliwość wycofania z rynku europejskiego iPhonów.

Meglena Kuneva ostrzegła w poniedziałek, że iPhone może być wycofany z rynku, jeżeli potwierdzone zostaną pogłoski o błędzie technologicznym powodującym wybuch wyświetlacza.

Pani komisarz wyraża się w tej kwestii jednoznacznie: – Nie potrzebuję pozwolenia Apple’a na zablokowanie dostępu produktów na rynek. Jeżeli są one niebezpieczne, zdecydujemy się na ich wycofanie.

Kuneva otrzymała skargi na wybuchające wyświetlacze z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji, w tym jedną dotyczącą bezpośredniego uszkodzenia ciała.

O skali problemu dla Apple’a świadczy fakt, że planowana roczna sprzedaż iPhonów w krajach UE wynosi ok. 23 milionów egzemplarzy.

8733_kuneva.pngCałą sytuację komisarz Meglena Kuneva komentuje następująco: – Sprawdzamy w laboratoriach, czy problem jest z telefonem, baterią czy też nastąpiło niewłaściwe użycie. Musimy otrzymać stuprocentowo pewną informację od jednego państwa członkowskiego, że badany przedmiot jest niebezpieczny. Jeśli otrzymam informację od władz francuskich, że przedmiot stwarza zagrożenie, będę działać w interesie konsumentów.

Podobna sytuacja miała miejsce z włoskimi ekspresami do kawy, których stosowanie mogło prowadzić do poparzeń dłoni. W tej sprawie komisarz Kuneva wszczęła identycznie postępowanie.

Apple zapewnił decydentów UE, że wybuchające ekrany były tylko „jednostkowymi wydarzeniami”.

Według rzecznika prasowego komisarz Kunevy prawdopodobną przyczyną wybuchów jest przegrzewanie się baterii litowo-jonowych.

Źródło: AFP
Źródło wiadomości