Ruszył europejski EGNOS

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Antonio Tajani – Wiceprzewodniczący  europejskiej komisji do spraw transportu ogłosił oficjalny start EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service).  Jest to system, który pozwoli na zwiększenie dokładności GPS do mniej niż 2 metrów.Egnos

Swoje działanie opiera na trzech satelitach i 40 stacjach naziemnych.  Stacje te odbierają sygnał GPS z satelitów i obliczają różnicę pomiędzy swoją pozycją (zmierzoną uprzednio), a pozycją obliczoną na podstawie sygnałów odebranych z GPS. Informacja o wartości tej różnicy (zwanej korekcją) przesyłana jest do trzech satelitów geostacjonarnych. Te wysyłają w kierunku Ziemi sygnał, niosący informację o aktualnej korekcji dla danego obszaru. Większość nowych urządzeń nawigacyjnych potrafi już odebrać taki sygnał i nanieść poprawki (obsługa WAAS – amerykańskiego odpowiednika EGNOS).

EGNOS jest dla Europejskiej Agencji Kosmicznej wstępem i przetarciem szlaków dla zapowiadanego od dawna systemu Galileo.


3 komentarze

  1. Kuki 3 października, 2009 3:01 pm 

    To dobrze, że pracują nad zwiększeniem dokładności GPS wcześniej, niż pisałeś w poście „Dokładność GPS spadnie po 2010?” Już myślałem, że zanim wejdzie system Galileo to ludzie schowają swoje nawigacje i będą stali na parkingach z mapami i główkowali czy jechać w prawo czy w lewo i pytali ludzi o drogę jak to było kiedyś:D Ja tam i tak zawsze patrzę na znaki. hehe

  2. Wykolejony 5 października, 2009 8:34 pm 

    nie wiecie może czy gpsone qualcomma, siedzący w raphaelu, to obsłuży?

  3. Sainti 5 października, 2009 10:14 pm 

    Nigdzie nie znalazłem informacji, czy chipset Qualcomma obsługuje WAAS lub EGNOS. W chipsetach SiRFstar III da się to ponoć włączyć.

Komentowanie jest wyłączone