Użytkownicy oszczędzają 9 miliardów dolarów rocznie dzięki Operze Mini

opera mini

Według raportu „Stan Sieci Mobilnej” Opera Mini przekracza granicę 35 milionów użytkowników i pozwala zaoszczędzić średnio 54 zł w przypadku płacenia złotówki za 1 megabajt przesłanych danych.

Miesięczne rachunki za telefon komórkowy już nie takie straszne: użytkownicy z krajów pierwszej dziesiątki oszczędzają ponad 9 miliardów dolarów rocznie według raportu „Stan Sieci Mobilnej” z września 2009 r.

Comiesięczny raport przedstawia informacje dotyczące globalnych trendów wpływających na mobilny Internet. Pełny raport jest dostępny na stronie http://www.opera.com/smw/. Poza danymi dotyczącymi cen raport w tym miesiącu przedstawia zestawienie krajów oraz tendencje w Rosji i pozostałych krajach WNP.

Globalne trendy

– We wrześniu 2009 r. Opera Mini miała ponad 35,6 milionów unikalnych użytkowników, co stanowi wzrost o 11,5% w porównaniu z sierpniem i 234% – z wrześniem 2008 r.

– Te 35,6 mln ludzi odwiedziło we wrześniu ponad 15 mld stron. To oznacza, że serwery Opery Mini obsłużyły 500 milionów odsłon w ciągu dnia. W porównaniu z sierpniem ilość odwiedzonych stron wzrosła o 7,2%, a z wrześniem 2008 r. – o 230%.

– We wrześniu 2009 r. użytkownicy Opery Mini wygenerowali dla światowych operatorów blisko 227 mln megabajtów danych. W porównaniu z sierpniem ten wskaźnik wzrósł o 8,7%, a w skali rocznej – o 224%. Dane w Operze Mini są kompresowane o 90%. Gdyby nie ten fakt, użytkownicy Opery Mini prześledziliby prawie 2,1 petabajta danych.

Dziesięć krajów o największej liczbie użytkowników (w kolejności): Rosja, Indonezja, Indie, Chiny, Ukraina, RPA, USA, Wielka Brytania, Polska i Wietnam. Polska awansuje o jedną pozycję, Wietnam pojawia się w pierwszej dziesiątce po raz pierwszy, a poza zestawienie wypada Nigeria.

Trendy w Polsce

Wzrost ilości odwiedzonych stron w skali rocznej: 122,9%
Wzrost liczby unikalnych użytkowników w skali rocznej: 58.6%
Liczba odwiedzanych stron przypadająca na użytkownika: 165
Przesył danych na użytkownika: 6 megabajtów
Przesył danych na jedną otwartą stronę: 35 kilobajtów

Najpopularniejsze strony polskiego Internetu mobilnego:

 1. nasza-klasa.pl
 2. google.com
 3. onet.pl
 4. allegro.pl
 5. wikipedia.org
 6. wp.pl
 7. youtube.com
 8. fotka.pl
 9. my.opera.com (nowość)
 10. rozklad-pkp.pl

Najpopularniejsze telefony komórkowe:

 1. Sony Ericsson K800i
 2. Nokia 6300
 3. Sony Ericsson K550i
 4. Sony Ericsson W890i
 5. Nokia E51
 6. Nokia 5130c
 7. Nokia 6500s
 8. Nokia 5310
 9. Sony Ericsson W910i
 10. Samsung D900i

Opera Mini – mobilna demokratyzacja

Czyniąc przesył danych tańszym, Opera Mini podnosi dostępność mobilnej sieci dla użytkowników oraz przyczynia się do dodatkowych dochodów dla operatorów.

Użytkownicy pierwszej dziesiątki oszczędzają 777 milionów dolarów miesięcznie i 9,3 miliarda dolarów rocznie. Dane opierają się o średnie ceny z transfer 1 megabajta we wszystkich krajach pierwszej dziesiątki, w tym Polski. Średni koszt przeglądania Internetu w danym kraju był pomnożony o wielkość ruchu wygenerowanego w każdym z nich, po czym rezultaty zostały zsumowane. Ta statystyka obejmuje tylko podstawowe koszty przesyłu danych bez uwzględnienia dodatkowych taryf lub pakietów.

Przeciętny użytkownik Opery Mini w Polsce skonsumował we wrześniu 6 megabajtów danych, skompresowanych uprzednio o 90%. Gdyby operatorzy pobierali za 1 megabajt danych opłatę w wysokości złotówki, użytkownicy zaoszczędziliby w konsekwencji średnio 54 zł miesięcznie i 648 zł rocznie dzięki używaniu Opery Mini.

Trendy w Rosji i pozostałych krajach WNP:

– Pierwsza jedenastka krajów używających Opery Mini (w kolejności): Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Uzbekistan, Mołdawia, Kirgistan, Azerbejdżan, Tadżykistan i Turkmenistan.

– Turkmenistan, Kirgistan i Uzbekistan prowadzą pod względem największego wzrostu ilości unikalnych użytkowników.

– Nokia i Sony Ericsson są zdecydowanymi liderami w kategorii najpopularniejszych telefonów w krajach WNP.

Prezentacja Opery Mini:

Źródło: Opera