Będzie można skasować dane ze zgubionych i skradzionych smartfonów

Specjaliści informatyki śledczej opracowali narzędzie, które poprzez SMS pozwoli wykasować dane z nowoczesnych telefonów komórkowych w przypadku ich kradzieży bądź zgubienia i ochroni kluczowe dane przed dostaniem się w niepowołane ręce. Na kilku milionach nowoczesnych komórek Polacy przechowują obecnie zastrzeżone numery telefonów, dokumenty firmowe, a nawet hasła dostępowe do kont bankowych wraz z kodami PIN.

Rozwiązanie opracowane przez inżynierów Kroll Ontrack w prosty sposób, poprzez wysyłanie SMSa, pozwala na wykasowanie danych zapisanych w skradzionym lub zgubionym smartfonie (urządzeniu, które łączy funkcję telefonu komórkowego, poczty e-mail, przeglądarki www oraz GPSu). Dane kasowane są bezpowrotnie, bez szans na odzyskanie nawet w profesjonalnym laboratorium.

„Po wysłaniu komendy kasowania danych ich odtworzenie nie jest już możliwe przy użyciu żadnego narzędzia, nawet w specjalnym laboratorium. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie informacje zapisane na urządzeniu zostają nadpisane przy użyciu specjalnego algorytmu i po tej operacji w smartfonie pozostaje jedynie zainstalowany w nim oryginalnie system operacyjny” – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce każdego roku kilkanaście tysięcy osób pada ofiarą kradzieży lub gubi swoje telefony komórkowe. Poza tradycyjnymi informacjami, jak numery telefonów, adresy czy treści SMSów, na komórkach znajdują się także dane firm, które coraz częściej używają smartfonów, przystosowanych do edycji i zapisywania dokumentów przesyłanych na pocztę e-mail.

„Dane, które przechowujemy w telefonach, szczególnie firmowych, są coraz cenniejsze. Ich utrata może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi nie tylko dla samej firmy, ale także jej klientów i kontrahentów. Umożliwienie zdalnego usuwania danych z pewnością pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo danych każdej firmy i powinno zostać wpisane przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zasobów firmowych do procedur związanych z bezpieczeństwem korporacyjnych informacji” – dodaje Paweł Odor.

Program o nazwie Ontrack Eraser Mobile, pozwala na skasowanie danych znajdujących się w smartfonach na dwa sposoby: poprzez wysłanie przez SMSa z żądaniem usunięcia danych lub poprzez podłączenie urządzenia do komputera. Podczas kasowania niszczona jest zawartość pamięci wewnętrznej telefonu, dane przechowywane na karcie pamięci oraz na karcie SIM. Co istotne, w przypadku kasowania poprzez SMS, nie ma znaczenia czy po kradzieży karta SIM została zamieniona na inną, ponieważ dane usuwane są także z pamięci telefonu. By skorzystać z usług kasowania, użytkownik prywatny bądź firma w pierwszej kolejności musi zainstalować aplikację programu na swoim smartfonie.

Kasowanie danych z zaawansowanych technologicznie komórek może być wykorzystywane oprócz przypadków kradzieży i zgubienia m.in. przy wymianie sprzętu. Specjaliści odzyskiwania danych ostrzegają, że zwykłe wykasowanie danych za pomocą polecenia „usuń” jest nieskuteczne. Tak wykasowane dane w każdej chwili można odzyskać wykorzystując nawet darmowe programy pobrane z Internetu.

Wśród urządzeń, dla których dostępny będzie program Ontrack Eraser Mobile, znajdują się telefony działające w oparciu o platformę Symbian oraz system Windows Mobile, a wśród nich m.in. marki: HTC, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba czy Vodafone.

Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio na stronie producenta: http://www.krollontrack.pl

temat na forum
źródło wiadomości


2 komentarze

 1. mobi 29 października, 2009 2:23 am 

  Ceny tego softu jakoś znaleźć nie mogę niestety

 2. Kuki 29 października, 2009 3:24 am 

  Na stronie producenta znalazłem taką informację:
  Ontrack® Eraser Mobile
  Indywidualna wycena rozwiązania dedykowana dla konkretnego klienta,
  zależna od wielkości licencji.
  Zadzwoń: 32 77 999 46 lub napisz: soft@krollontrack.pl

Komentowanie jest wyłączone