Creative pracuje nad kolorowym czytnikiem ebook`ów

http://img81.imageshack.us/img81/8784/ziireader.jpg
Creative, marka znana z odtwarzaczy multimedialnych i peryferiów komputerowych przeznaczonych na rynek mainstream zaskoczyła planami projektu własnego „ebook reader`a”.
Działające urządzenie zostało pokazane, za zamkniętymi drzwiami, w czasie ostatniej konferencji wewnątrz firmy. Creative wydaje się celować w rynek już zdominowany przez firmy takie jak Sony czy „Barnes & Noble”, z drugiej strony ich propozycja ma się wyróżniać spośród typowych czytników. „Zii Mediabook” ma pozwalać na odtwarzanie wszelakich multimediów, w tym zdjęć i filmów. Urządzenie ma być wyposażone w dotykowy ekran, funkcję syntezatora mowy „text to speech” oraz czytnik kart pamięci w standardzie SD. Oprócz tego „Mediabook” ma pozwalać na dostęp do Internetu. Prototyp czytnika oparto o firmową technologię „Zii”, rozwiązanie typu „System on Chip” („SoC”). Miniaturowy komputer w rozmiarze „nano” wykorzystujący dwurdzeniowy procesor ARM oferuje ogromny skok wydajnościowy w stosunku do mocy dotychczasowych urządzeń przenośnych. „Zii” pozwala między innymi na generowanie złożonej trójwymiarowej grafiki i wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD.

5_1257106812

Creative aktualnie prowadzi rozmowy z 10 międzynarodowymi wydawcami, którzy mają zapewnić zawartość dostępną dla użytkowników Mediabook. Mówi się o elektronicznej prasie, magazynach, materiałach edukacyjnych i podręcznikach. Jednym z potencjalnych partnerów rzekomo ma być „Singapore Press Holdings”, wydawnictwo obsługujące ponad 100 magazynów i 17 dzienników. Według założeń producenta urządzenie ma posłużyć nie tylko jako czytnik książek w formie elektronicznej, lecz także umożliwić słuchanie radiostacji internetowych czy korzystanie z serwisów internetowych wzbogaconych o materiały audio i video. O sukcesie urządzenia może zadecydować postęp w jednym z programów, w których bierze udział Creative, jakim jest „FutureBooks”. W ramach tej inicjatywy planuje się zastąpienie w singapurskich szkołach, tradycyjnych podręczników urządzeniem pozwalającym na odczyt książek w formie elektronicznej.

Źródło: epizenter.net