Sony Ericsson Xperia X10 oficjalnie!

Sony Ericsson Rachael w sieci swoje miejsce przed premierą znajdywał wiele razy. Niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z wyciekiem czy to zdjęć modelu, czy filmików przedstawiających jego interfejs. Zgodnie z tym, co widzieliśmy na zajawce telefonu, producent oficjalnie dziś ogłosił model do tej pory kojarzony z nazwą SE Rachael jako Xperia X10.

Xperia X10 z Androidem:

Jeszcze trochę, a Microsoft będzie musiał poważnie zastanowić się nad popularnością przenośnego Linuksa w wykonaniu Google. Sony Ericsson wypuścił od dawna oczekiwaną Xperię X10 – swój pierwszy telefon z Androidem w wersji 1.6 Donut i z aparatem fotograficznym 8,1 Mpx

System operacyjny Google zdobywa coraz większe połacie rynku i – jeśli tak dalej pójdzie – ani Windows Mobile, ani Symbian, czy Linux w wykonaniu Nokii – Maemo nie odrobią strat do nowego lidera.

Kolejna Xperia musiała również potrząsnąć rynkiem telefonów z wyświetlaczami dotykowymi i zapewne potrząśnie, gdy już ukaże się na początku przyszłego roku. A tymczasem wypadałoby pomarudzić chociażby nad brakiem porządnej ksenonowej lampy błyskowej. – Pod tym względem telefon Sony Ericssona przypomina topowe modele HTC.

Ale przecież jest na co czekać; aparat bez porządnej lampy ma matrycę 8,1 Mpx, a wyświetlacz – marzenie – to rozdzielczość 480×854 piksele przy przekątnej 4 cale. W obudowie tkwi demon prędkości w postaci procesora Qualcomm QSD8250 Snapdragon z zegarem 1 GHz, a deklarowana pamięć wewnętrzna ma 1 GB pojemności z możliwością rozszerzenia kartami microSD o 16 GB.


Uważni zauważyli zapewne sporą różnicę w wyglądzie interfejsu graficznego Androida w wersji dla SE. Odpowiedzialne za to są nakładki Sony Ericsson Timescape i Mediascape (drugi filmik). Ilość serwisów obsługiwanych przez telefon jest na tyle imponująca, że przyszły użytkownik może zupełnie zapomnieć o prywatności i pogrążyć się bez granic w przyjaznych wodach internetowych społeczności. Warto rozważyć od razu zakup sensownego pakietu internetowego, co w przypadku polskich operatorów może być, hmm, problematyczne.

SE Xperia X10 SE Xperia X10 SE Xperia X10

fot. Sony Ericsson

Producent oszczędnie mówi o obsłudze mediów i próżno szukać w informacji prasowej informacji o wsparciu prze Xperię X10 np. formatów DivX czy XviD, ale obsługa podstawowych kodeków jest zaimplementowana. Podobnie jest z dźwiękiem: z pewnością posłuchamy większości plików w najpopularniejszych formatach. Telefon ma wbudowany odbiornik GPS i wsparcie A-GPS.

Na Xperię X10 z pewnością warto czekać. A wśród systemów operacyjnych powoli rośnie kolejny monopolista.

Na podstawie informacji prasowej producenta Sony Ericsson

Źródło wiadomości