Android Market – najlepsze programy

Android

W Android Markecie codziennie pojawiają się setki nowych aplikacji. Znajdziemy wśród nich takie perełki jak widżet informujący o najnowszych odcinkach boliwijskiej edycji Brzyduli lub program dobierający odpowiednią litanię do pory dnia.

Na szczęście, nie wszystko w Markecie kierowane jest do tak wyspecjalizowanego grona odbiorców. Poniżej znajdziecie 15 aplikacji, których wspólną cechą jest funkcjonalność.

 1. Palringo Mobilny komunikator
 2. Handcent SMSalternatywny program do obsługi SMS
 3. aContactsalternatywna książka adresowa
 4. Advanced Task Killer – Menadżer procesów
 5. Linda File Manager – Menadżer plików
 6. SIPdroid – Aplikacja do obsługi VoIP
 7. PdaNet – Program umożliwiający wykorzystywanie telefonu jako modemu
 8. Bluetooth File Transfer – Umożliwia transfer plików i kontaktów za pośrednictwem Bluetooth
 9. Dolphin Browser – Alternatywna przeglądarka internetowa
 10. Phonalyzr – Narzędzie do monitorowania kosztów połączeń
 11. WatchDroid – Aplikacja umożliwiająca odnalezienie zgubionego / skradzionego telefonu
 12. Layer – Mapa korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości
 13. Babbler – Aplikacja do Facebooka
 14. AugSatNav – Nawigacja korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości
 15. Shazam – Program rozpoznający piosenki odtwarzane z dowolnego źródła

Palringo

Mobilny komunikator

palringo-android-1

Obecnie w Markecie dostępne są dwie aplikacje umożliwiające korzystanie z najpopularniejszego w Polsce komunikatora: oficjalny program Gadu-Gadu oraz znany między innymi z Windowsa Mobile Palringo.

O tym pierwszym można zapomnieć. Oficjalne Gadu-Gadu jest wolne, niefunkcjonalne, niestabilne i płatne.

Zdecydowanie lepiej wypada Palringo. Aplikacja równoczesne korzystanie z kilku klientów (Gadu-Gadu, MSN, AIM, iChat, ICQ, Yahoo!, Jabber, Gtalk, Facebook) i pozwala na przesyłanie zdjęć oraz informowanie znajomych o swoim położeniu (Google Maps). Ma przejrzysty interfejs i jest dość prosta w obsłudze.

Niestety, działa niestabilnie i często traci połączenie z siecią.

Handcent SMS

Alternatywny program do obsługi SMS

overview_conversation

popup1

Firmowy program do wysyłania SMS-ów jest daleki od ideału. Na szczęście w Markecie można znaleźć wiele zamienników. Moim zdaniem najlepszym jest Handcent SMS.

Aplikacja zaskakuje funkcjonalnością i pozwala na pełną personalizację. Wiadomości, podobnie jak w standardowym programie, grupowane są według kontaktów, ale można zmienić sposób ich wyświetlania (mogą wyglądać tak jak w Hero lub iPhone).

SMS POP UP wyświetla otrzymane wiadomości w oknie na ekranie głównym, nawet gdy telefon jest zablokowany. Dzięki Quick Text możliwe jest szybkie przejście do edytora wiadomości (wystarczy przytrzymać przycisk serach).

W programie można dowolnie zmieniać tapety, dźwięki a także czcionki. Dodatkowo Handcent SMS umożliwia wygodne wyszukiwanie wiadomości, a także dodawanie kontaktów na czarną listę.

Program jest często aktualizowany. Działa szybko i stabilnie.

aContacts

Alternatywna książka adresowa

nEw.u.cs_.png

Jest to rozbudowana książka adresowa. Umożliwia Tworzenie grup kontaktów, wyszukiwanie osób z wykorzystaniem T9, przypisywanie dzwonków do grup i osób a także szybkie wybieranie numerów. Przede wszystkim, aContacts w przejrzysty sposób organizuje wyświetlane wpisy i ma rozbudowany rejestr połączeń. Dodatkowo program może przypominać o konieczności skontaktowania się z kimś. Niestety, aContact nie zastępuje standardowej aplikacji (której z resztą nie da się odinstalować), przez co kiepsko integruje się z systemem.

Advanced Task Killer

Menadżer procesów

Advanced-Task-Killer-List-of-Apps-and-Processes

Jest to absolutny must have! Android bez task killera staje się wolny jak żółw. Program pozwala w szybki i prosty sposób zamykać niepotrzebne aplikacje, które po otwarciu pracują w tle spowalniając pracę systemu. Advanced Task Killer ma wiele równie dobrych odpowiedników.

Linda File Manager

Menadżer plików

linda-file

Jak sama nazwa wskazuje jest to menadżer plików. Poza zarządzaniem zawartością pamięci telefonu i karty SD, program dodaje wtyczkę, dzięki której możliwe jest ściągnięcie dowolnego pliku z Sieci na telefon.

FoxyRing

Inteligentne zarządzanie dzwonkami

FoxyRing

Ciekawa aplikacja dla zapominalskich. Jest to rozbudowany program do zarządzania dzwonkami wykorzystujący Google Maps. Umożliwia przypisanie konkretnego dzwonka do danego obszaru. Dzięki temu, idąc do pracy czy na uczelnię telefon może się automatycznie wyciszyć, a w miejscu zwyczajowych schadzek z piękną niewiastą zamiast standardowego dzwonka może odtwarzać romantyczny song z repertuaru Rynkowskiego…

Program potrafi dostosować głośność dzwonka do otoczenia, umożliwia także zdefiniowanie godzin, w których telefon będzie pracował w trybie samolotowym (by nikt nam w tym czasie nie przeszkadzał). Do FoxyRing dołączony jest prosty widżet pozwalający wyciszyć telefon na określony czas.

SIPdroid

Aplikacja do obsługi VoIP

SIPdroid

SIPDroid jest jedną z pierwszych aplikacji na Androida umożliwiających nawiązywanie połączeń VoIP korzystając z kilku platform (Voxofon, Truphone, Skype i iSkoot itp.). Dzięki niej można dzwonić korzystając z sieci WiFi, a także 3G. SIPdroid wymaga założenia konta u dowolnego dostawcy usług VoIP SIP. Program jest w fazie publicznych beta testów. Jest dość skomplikowany w obsłudze, ale w sieci z łatwością można znaleźć instrukcje.

PdaNet

Umożliwia wykorzystywanie telefonu jako modemu

PdaNet

Ta aplikacja rozwiązuje jeden z większych problemów Androida – pozwala komputerowi na łączenie się z Siecią za pośrednictwem telefonu. Standardowo Google nie przewidziały takiej opcji (swoją drogą, sporo jest rzeczy, o których koncern „zapomniał” projektując system).

Program jest prosty w obsłudze i działa stabilnie. Aplikacja z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy podpisali umowę z operatorem uwzględniającą pakiet internetowy. Dzięki niej, nadwyżkę megabajtów będzie można w prosty sposób spożytkować.

Bluetooth File Transfer

Umożliwia transfer plików i kontaktów za pośrednictwem Bluetooth

Bluetooth-File-Transfer

Jest to kolejna aplikacja uzupełniająca, co tu dużo mówić, frustrujące braki Androida. Program umożliwia przesyłanie plików za pośrednictwem Bluetooth. Mała rzecz a cieszy! Bluetooth File Transfer nie wymaga rootowania systemu. Obsługuje protokoły FTP i OPP. Pozwala zarówno na wysyłanie, jak i odbieranie plików, a w najnowszej wersji także na przekazywanie kontaktów. Niestety, komunikacja na osi Android – Android nie działa jak należy.

Dolphin Browser

Alternatywna przeglądarka internetowa

Dolphin-Browser

Ciekawa alternatywa dla standardowej przeglądarki. Jej wielkimi zaletami są zakładki oraz obsługa gestów. Działa dość szybko i stabilnie (choć testuję ją zbyt krótko, by móc powiedzieć to z całą pewnością). Uważam jednak, że pod pewnymi względami domyślna przeglądarka jest wygodniejsza w obsłudze. Mam tu na myśli przybliżanie/oddalanie i podgląd całej zawartości strony. Niemniej, warto program przetestować.

Phonalyzr

Narzędzie do monitorowania kosztów połączeń

phonalyzr2

Jest to jedna z wielu dostępnych w Markecie aplikacji ułatwiających monitorowanie kosztów połączeń. Phonalyzr zlicza wykonywane połączenia w danym okresie rozliczeniowym. Zebrane dane prezentuje na różnego typu wykresach (najpopularniejsze numery na podstawie ilości minut / ilości połączeń, odebrane vs nieodebrane połączenia, przychodzące vs wychodzące, liczba wykonanych telefonów zależnie od pory dnia itp.).

WatchDroid

Aplikacja umożliwiająca odnalezienie zgubionego / skradzionego telefonu

WatchDroid

WatchDroid w pewnych okolicznościach (niestety mało przyjemnych) może okazać się najważniejszą aplikacją jaka wylądowała w pamięci telefonu. Program umożliwia odnalezienie zaginionego lub skradzionego telefonu. Wysyłając SMS-a z dowolnego aparatu z odpowiednią komendą, można zmusić telefon do dzwonienia nawet gdy jest wyciszony, lub sprawdzić jego położenie (przy wykorzystaniu GPS-u lub sieci komórkowej). W wersji płatnej dostępne są także bardziej zaawansowane opcje.

Layar

Mapa korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości

Layar

Jest to bardzo ciekawa aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość. Po uruchomieniu włączona zostaje kamera, a na ekranie poza przechwytywanym przez nią obrazem wyświetla się siatka. Wystarczy zdefiniować filtr i w wirtualnej przestrzeni zostaną umieszczone pinezki odsyłające do wyszukiwanych obiektów. Dzięki tej aplikacji z łatwością można odnaleźć dobrą restaurację, ciekawe zabytki lub konkretne miejsce. Co więcej, program wyświetli mapę dojścia lub poda numer telefonu interesującego nas obiektu (pod warunkiem, że został on wprowadzony w Google Maps). Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych aplikacji z jakimi miałem styczność. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Babbler

Aplikacja do Facebooka

Babbler-Facebook-Photos

Niestety, nie każdy właściciel telefonu z Androidem dostał w standardzie aplikację do obsługi Facebooka (pozdrawiam użytkowników HTC Hero). Na szczęście, każdy może ściągnąć Babblera – jedną z najlepszych aplikacji do korzystania z bardzo popularnego serwisu społecznościowego. Program obsługuje wszystkie potrzebne funkcje. Działa szybko i w miarę stabilnie. Bez wątpienia jest to pozycja godna uwagi.

AugSatNav

Nawigacja korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości

augsatnav1

augsatnav41

Jest to kolejny program korzystający z rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki niemu z łatwością trafimy do celu. Po zdefiniowaniu adresu, do którego chcemy dojść lub dojechać, zostaje włączona kamera, a na ekranie pojawia się strzałka, która precyzyjnie prowadzi wytyczoną trasą.

Shazam

Program rozpoznający piosenki odtwarzane z dowolnego źródła

shazam1-496x372

Większość użytkowników Androida z pewnością miała już okazję zapoznać się z tym programem. Dzięki niemu z łatwością zidentyfikujemy piosenkę, która właśnie leci w radio. Wystarczy przystawić telefon do głośnika. Po kilku sekundach na ekranie wyświetli się tytuł piosenki oraz wykonawca. W tym miejscu warto wspomnieć także o Midomi. Program nie tylko rozpoznaje piosenki z głośnika, ale także potrafi zidentyfikować melodie nucone lub śpiewane do telefonowego mikrofonu. Niestety, w przeciwieństwie do Shazam, Midomi nie jest darmowe.

Informacje o innych przydatnych programach na Androida znajdziecie na forum.mobione.pl

źródło: Komórkomania · SIMblog


2 komentarze

 1. Nataniel 27 listopada, 2009 6:10 pm 

  „Obecnie w Markecie dostępne są dwie aplikacje umożliwiające korzystanie z najpopularniejszego w Polsce komunikatora: oficjalny program Gadu-Gadu oraz znany między innymi z Windowsa Mobile Palringo.”
  Ja tam używam GaduDroid, wygląda i działa jak oficjalny program GG, bo to jest jego wersja zanim został zakupiony przez GG. Oznacza to brak rozwoju, ale imo jest stabilny i przede wszystkim działa. Ma minimum wymaganych funkcji, ale dla mnie osobiście to nawet lepiej.

  „Jest to absolutny must have! Android bez task killera staje się wolny jak żółw.” Czy autor tego artykułu ma w ogóle telefon z Androidem? Bo ja jeszcze nie miałem nigdy okazji zaznać tej powolności (po 2 miesiącach). Ofc zawdzięczam to doskonałemu zarządzaniu procesami (w skrócie: zabijanie niepotrzebnych a potem ich ew. odzyskiwanie w tle). Co prawda czasem jakiś task killer się przydaje, ale rzadko. No i ofc nie koniecznie ten, bo jest wiele bardziej wielofunkcyjnych.

  Jeśli chodzi o manager plików to jeśli ktoś ma roota to zdecydowanie polecam root explorer. W innym wypadku to raczej wszystko to samo mniej więcej.

  PDAnet: „Standardowo Google nie przewidziały takiej opcji (swoją drogą, sporo jest rzeczy, o których koncern „zapomniał” projektując system).” Jest takie coś w opcjach normalnie, nie wiem po co ta aplikacja? Czy to normalnie odpowiednio nie działa, czy co? Ale jest przewidziane w każdym razie.

  Dolphin Browser – Dużo się nie różni od standardowej, więc to akurat jest kwestia subiektywna czy jest lepsza czy nie. Dla mnie jest wygodniejsza, więc polecam.

  WatchDroid – WaveSecure jest darmowe a ma więcej opcji.

  Bluetooth File Transfer „jest to kolejna aplikacja uzupełniająca, co tu dużo mówić, frustrujące braki Androida.” No to fakt, w prawdzie Google miało taką opcję wdrożyć, ale kiedy nikt nie wie.

  Layar – Powodzenia w korzystaniu z tego w Polsce. Jest niby kilka punktów w okolicy (w większych miastach ofc), ale nie tyle co na screenie…

 2. Kuki 27 listopada, 2009 11:48 pm 

  Nie mam telefonu z Androidem. Autorem listy jest jan.blin, który pisze: „Czy najlepsze w ogóle – nie jestem pewny. Z resztą to kwestia subiektywna. Bez wątpienia są to jednak najciekawsze / najużyteczniejsze programy z jakimi miałem styczność…”

Komentowanie jest wyłączone