Samsung bada OS oficjalnie

bada Samsung

Wczoraj zakończyła się londyńska prezentacja bada OS. Nowy system od koreańskiego producenta jest początkiem strategii Samsunga – “Smartfon dla każdego“. Firma pragnie, by zaawansowane telefony dostępne były dla szerokiego grona odbiorców. Po raz kolejny widać, że Koreańczycy nabrali wiatru w żagle i chcą mocno zaatakować pozycję lidera w branży komórkowej.  Czas podsumować całą konferencję.

Samsung bada wyposażony będzie w dobrze znany już interfejs TouchWiz, dzięki czemu ma być przyjazny, intuicyjny i interaktywny. Samsung chwali się, że system w pełni wykorzystywać będzie czujniki ruchu czy wykrywanie twarzy. Jak to zwykle bywa, oficjalne informacje ze strony koncernu są tylko marketingowym bełkotem i nie mówią nam wiele na temat technicznej specyfikacji systemu.

Przedstawiciele Samsunga nie zaprezentowali w sumie nic ciekawego. Wiemy, że założeniem Samsunga jest wprowadzenie “smartfonów dla mas”. Wciąż jednak nie znamy szczegółów samej platformy. Wiadomo jedynie, że pierwszy telefon oparty o  bada trafi na rynek w pierwszej połowie 2010 roku. Komórka ma być wyposażona w łączność 3G, WiFi, multidotykowy ekran WVGA oraz GPS. Telefon będzie oparty również o interfejs TouchWiz 3.0. Przedstawiciele koreańskiego producenta zapewniają, że na rynku pojawi się bardzo wiele mid-endowych komórek z bada.

Wśród partnerów bada OS znalazły się takie firmy jak Twitter, Facebook, AP News, Yahoo, Capcom, EA Games, Gameloft. Przedstawiciele Capcoma zapowiedzieli powstanie gry Resident Evil przeznaczonej specjalnie dla telefonów z bada OS, ekipa Twittera twierdzi, że jest “podekscytowana” nową platformą. Wielu specjalistów prognozowało, że na liście partnerów znajdzie się także Microsoft i jego wyszukiwarka Bing. Niestety – Microsoft stawia na Windows Mobile.

Wiadomo, że Samsung ma zamiar wprowadzić sklep z aplikacjami, którego działanie nie będzie zbytnio odbiegać od rozwiązań znanych już na rynku. Płatności będą odbywać się za pomocą karty kredytowej lub rachunku operatora. Platforma zostanie uruchomiona w 50 krajach wraz z premierą pierwszego telefonu z bada OS.

Zapowiedziano również konkurs New Samsung bada Developer Challenge. Jak nietrudno się domyślić, zadaniem developerów będzie napisanie aplikacji dla nowej platformy. Najlepsi zostaną oczywiście nagrodzeni gotówką. Pula nagród dla konkursu Samsunga to 2 700 000 dolarów. W 2010 wystartują także spotkania Developer Days, które odbywać się będą w Londynie, Seulu i San Francisco.

Prezentacja bada rozczarowała. Przez blisko godzinę, przedstawiciele Samsunga i firm partnerskich opowiadali w pięknych słowach… o niczym. Wyniki finansowe i ogromny sukces koreańskiego producenta wskazują na to, że Samsung może stać się liderem rynku, lecz nikt nie przypomniał firmie, że liderem jeszcze nie jest. Konferencja przypominała tą zorganizowaną przez Nokią przy prezentacji platformy Ovi. Dowiedzieliśmy się, że na rynku pojawi się nowa, rewolucyjna platforma i… nic więcej. Gratulacje dla Samsunga – nie zaprezentowano nawet pierwszego telefonu z bada OS. Developerzy nie marzyli o niczym tak bardzo, jak o nowej komórkowej platformie dla której trzeba będzie dostosować masę powstałych już aplikacji. Brawo.

Na koniec filmik z prezentacji systemu bada:

źródło: SIMblog


Tagi:, ,