Nowy mobilny intefejs bezdotykowy

Do tej pory głównymi metodami komunikacji z urządzeniem mobilnym były klawisze, ekran dotykowy, czy polecenia głosowe. Możliwe, że wkrótce do tej grupy będziemy mogli dopisać bezdotykowe gesty. Profesor Masatoshi Ishikawa i doktor Takashi Komuro z Uniwersytu w Tokyo opracowali interfejs, który opiera się na gestach wykonywanych w powietrzu przed kamerą telefonu. Naukowcy wykorzystali tylko jedną kamerę umieszczoną z przodu telefonu, mającą w założeniu być kamerą do wideorozmów. Dzięki specjalnemu algorytmowi i rejestracji z dużą szybkością (156fps) możliwe jest określenie położenia do 5 palców w trójwymiarowej przestrzeni.

W jaki sposób wykorzystać takie dane? Na filmie demostracyjnym przedstawiono proste środowisko, w którym kursor jest poruszany przez ruch palca, a szybki ruch do przodu jest kliknięciem. Pokazano też praktyczne wykorzystanie na przykładzie klawiatury, przeglądarki zdjęć i aplikacji do rysowania. Ta ostatnia jest o tyle ciekawa, że rysowanie odbywa się nie na płaszczyśnie, ale w trójwymiarze.

Czy taki sposób komunikacji z urządzeniem się przyjmie? Myślę, że to roziązanie czeka raczej długa i wyboista droga. Dziś osoba używająca słuchawki Bluetooth nadal może spotkać zdziwione spojrzenia innych przechodniów i zostać uznana za wariata gadającego do siebie. Wyobraźmy sobie teraz podobną osobę trzymającą telefon i wymachującą przed nim dłonią niczym czarodziej rzucający zaklęcie. Mimo to, chętnie bym zobaczył tę technologię jako uzupełnienie innych sposobów obsługi urządzenia.