Idą zmiany, czyli Symbian jako open source

Symbian Foundation ogłosiła, że kod popularnej platformy mobilnej będzie od dziś dostępny dla programistów. Dołączają się także Motorola, NTT DoCoMo, AT&T, LG, Samsung, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone. Zdaniem przedstawicieli fundacji można mówić o największej w historii konwersji oprogramowania zastrzeżonego na otwarte. Ciekawe jak się przyjmie, patrząc na obecnego już na rynku otwartego Androida.

Wired donosi, że kod źródłowy platformy Symbian będzie otwarty i dostępny za darmo od dziś. Zobowiązanie do udostępnienia kodu zostało zrealizowane ok. 4 miesiące wcześniej niż planowano. Zdaniem przedstawicieli fundacji oznacza to nowe możliwości dla deweloperów, którzy mogą modyfikować oprogramowanie z myślą o różnych urządzeniach.

Dotychczas jedynym liczącym się otwartym mobilnym systemem operacyjnym jest Google Android, ale i tu nie można mówić o pełnej otwartości…

– Jedna trzecia kodu Androida jest otwarta i nic więcej, a to co jest otwarte, to głównie middleware. Reszta kodu jest zamknięta lub obostrzona ścisłymi licencjami – komentuje Lee Williams, prezes Symbian Foundation, zapewniając też, że Symbian będzie w stu procentach otwarty, co do ostatniej linijki kodu. Wyjątkiem mają być wyłącznie funkcje specyficzne dla bardzo konkretnego modelu telefonu, ale i tu Symbian Foundation ma się starać o zachowanie otwartości.

Źródła: chip.pl, di.com.pl, kaznowski.blox.pl


1 komentarz

  1. utak3r 5 lutego, 2010 8:33 am 

    Fajnie, fajnie… jeszcze tylko żeby np. Nokia otworzyła S60…
    Niemniej, krok jest faktycznie wielki w swojej skali, bo pozwoli na budowanie aplikacji do tej pory niedostępnych dla przeciętnych developerów.

Komentowanie jest wyłączone