HTC kontra kucharze

Po wielu już atakach Microsoftu na kucharzy, tym razem HTC uderzyło. Jeden ze znanych kucharzy, Conflipper, otrzymał list od prawników producenta palmtopów, w którym żądają zdjęcia z jego strony wszelkich ROMów, które wykorzystują oprogramowanie tej firmy. Sytuacja przypomina, jako żywo, niedawny spór z gigantem Google, gdzie również  poszło o zawartość ROMów, nie o sam fakt ich tworzenia.

Z drugiej strony… trudno się wypowiedzieć, czy mają rację, czy nie. Powstawanie ROMów, wykorzystujących oprogramowanie brane z nowszych modeli, co prawda podtrzymuje popularność tej marki, ale powoduje znacznie wydłużony żywot poszczególnych modeli. Z drugiej strony – producenci, dla których urządzeń tyle ROMów nie powstaje – są w zdecydowanej mniejszości na rynku – więc można chyba sądzić, że obecna sytuacja, mimo wszystko, jest dla HTC korzystna. Zobaczymy, co będzie dalej…

3 komentarze

 1. mobi 20 czerwca, 2010 11:22 am 

  Utak3r, wyobraź sobie, że kupujemy wyrób firmy HTC i nie mamy możliwości dokonywania w nim zmian, nie ma całej międzynarodowej społeczności zajmującej się modyfikowaniem ich produktów, kupiłbyś drugi raz urządzenie HTC?
  Tak postawmy pytanie, a nie czy mają rację czy nie.

 2. utak3r 20 czerwca, 2010 11:57 am 

  Dlatego właśnie wspomniałem o tym – producenci nie mający takiej społeczności jakoś mają mizerną sprzedaż… powinni się nad tym zastanowić.

 3. utak3r 21 czerwca, 2010 12:41 pm 

  Odpowiedź z HTC:

  „While HTC tries to take a hands off [approach] about the modder / ROM chef community, this site’s sole purpose [is] to make HTC’s content available for download from a source other than HTC. That content is not just the open source parts and kernels of Android but all of the software that HTC itself has developed. This is a clear violation of our copyrights and HTC needs to defend itself in these cases.”

  Generalnie jestem w stanie zrozumieć, że nie lubią, gdy np. widzą aplikację HTC Sense na jakiejś chińskiej podróbie… prawdą jest też to, że legalni userzy urządzeń HTC mogą ROMy pobierać u samego źródła, stąd ich akcja przeciwko serwerowi zawierającemu kolekcję oryginalnych ROMów.

Komentowanie jest wyłączone