LarkMap – nowy gracz na rynku nawigacji GPS

Lark wprowadza na rynek nowy system nawigacyjny LarkMap. LarkMap to połączenie nawigacji z przewodnikiem turystycznym – użytkownik może odsłuchać około 400 opowieści przewodnika, którym towarzyszą mapy turystyczne (m.in. szlaki turystyczne, rowerowe, kajakowe, trasy narciarske, bunkry). Od 20 lipca dostępna jest system nawigacyjny na dwóch nowych urządzeniach z procesorem 400 MHz i z 4,3 i 5-calowym ekranem – FreeBird 43.2 LM i FreeBird 50.1 LM. Użytkownik otrzymuje gwarancję najnowszej mapy po zakupie, a każda następna aktualizacja kosztuje 9,76 zł. Za aktualizację można zapłacić SMS-em – to pierwszy w Polsce serwis aktualizacji map, który daje taką dogodną możliwość.

Zasoby mapowe LarkMap bazują na mapach firmy Copernicus. Zawierają blisko 500 000 km dróg z numeracją (praktycznie wszystkie drogi w Polsce), 2,2 mln punktów adresowych, pełna baza miejscowości (ok. 53 000), ponad 2 200 dokładnych planów miejscowości, w tym wszystkie miasta z pełną bazą ulic, oraz blisko 100 000 aktualnych, sprawdzonych obiektów POI, takich jak urzędy, centra handlowe, hotele, banki, bankomaty, stacje benzynowe czy atrakcje turystyczne. Użytkownik może dodawać własne punkty POI, eksportować je i importować.

Popularność nawigacji GPS jest już w Polsce bardzo duża. Z kontaktów z użytkownikami Larka wiem, że coraz częściej po nawigację sięgają ludzie, którzy nic z nowoczesnymi technologiami nie mają wspólnego – chcą z nawigacji korzystać tak samo łatwo i szybko jak z atlasu czy mapy. Liczy się dla nich prostota obsługi, czytelność map i precyzja prowadzenia do celu. Oczekują od nawigacji także dodatkowych informacji np. o mijanych obiektach czy o ciekawych miejscach w okolicy. Stąd pomysł na naszą nawigację LarkMap. Myślę, że nie bez znaczenia dla wielu osób jest fakt, że wykorzystujemy w niej mapy firmy Copernicus – znanej ze świetnych tradycyjnych atlasów i map – mówi Artur Kot, product manager Larka.

Algorytm nawigacyjny umożliwia ustalenie parametrów wyboru trasy najszybszej, najkrótszej, dla samochodu osobowego, terenowego, roweru i pieszego. Trasa może być wyznaczana z wykluczeniem dróg gruntowych, dróg ekspresowych, dróg płatnych itp. Użytkownik ma również wpływ na działanie algorytmu wyszukującego trasę – można definiować własne dopuszczalne prędkości na poszczególnych kategoriach dróg i ulic.

Dodatkowa treść turystyczna dostępna jest dla takich regionów jak: Tatrzański Park Narodowy, Beskid Śląski i Żywiecki, Karkonosze, Bieszczady, Wielkie Jeziora Mazurskie, Suwalszczyzna, Okolice Warszawy, okolice Łodzi.

  • Informacje turystyczne na mapach zawierają:  Poziomice, szczyty górskie, punkty widokowe, przełęcze, jaskinie.
  • Szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, kajakowe, trasy narciarskie, ośrodki narciarskie, wyciągi, batymetrię jezior (głębokość pokazana w postaci warstwic), porty, przystanie, stanice, przeszkody wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego.
  • Zabytki i miejsca historyczne: bunkry, pola bitew, zamki, twierdze, pomniki.
  • Obiekty sakralne: klasztory, kościoły, cerkwie.

Źródła: idp.pl pcworld.pl, moto.egospodarka.pl dziennikturystyczny.pl