Po premierze Windows Phone 7

11 października był bezsprzecznie dniem Windows Phone 7, natomiast już 21 października na rynek trafi dziewięć nowych urządzeń. Celem koncernu Microsoft nie jest po prostu powstrzymanie spadku udziałów w rynku, ale nawiązanie równorzędnej walki z Apple’em i Google’em.

Największy światowy producent oprogramowania z pewnością chciałby być numerem 1 na rynku urządzeń mobilnych tak, jak jest nim na rynku komputerów stacjonarnych. Tym bardziej, że rynek mobilny postrzegany jest jako kluczowy dla przyszłego przetwarzania danych. Analitycy Gartnera uważają, że w bieżącym roku na całym świecie zostanie sprzedanych 270 milionów smartfonów, czyli o 56% więcej niż w roku 2009. Jednocześnie sprzedaż pecetów wzrośnie jedynie o 19% do 368 milionów sztuk.

Greg Sullivan z Microsoftu ostatecznie zdementował ewentualne plotki na temat tabletów z Windows  Phone 7. Jak twierdzi menadżer, system został opracowany z myślą o urządzeniach z niewielkimi wyświetlaczami. Tablety dostaną system od Microsoftu, ale będzie to zmodyfikowany „pełny” Windows 7.

Oto lista pierwszych smartfonów z Windows Phone 7:

  • HTC 7 Surround
  • HTC HD7 (Schubert)
  • HTC 7 Trophy
  • HTC 7 Mozart
  • Dell Venue Pro
  • Samsung Focus
  • Samsung Omnia 7
  • LG Swift 7
  • LG Swift 7 Q

Smartphone w pierwszym etapie w Polsce będą dostępne u dystrybutorów m.in. Vobis, Komsa, Euro AGD RTV oraz w sklepie internetowym LG.


Mozart posiada aluminiową obudowę, w której zamknięto wyświetlacz WVGA LCD o rozmiarze 3,7″. Urządzenie skorzysta także z 8GB dodatkowej, wbudowanej pamięci oraz aparatu fotograficznego 8Mpix, który jako flasha używa lampy ksenonowej. Technologia SRS WOW HD sprawi natomiast, że telefon odtworzy pliki audio w wirtualnym surround sound.

Trophy jest aparatem dla mniej wymagającego użytkownika. Wyposażony został w dotykowy wyświetlacz WVGA LCD o przekątnej 3,8″. Posiada również słabszy aparat fotograficzny – 5Mpix z flashem w postaci diody LED. Trophy odtwarza pliki audio wykorzystując technologię SRS WOW HD.

HTC HD7 to natomiast 4,3″ wyświetlacz WVGA TFT o rozdzielczości 800×480. Urządzenie ma też wbudowany aparat fotograficzny 5Mpix z dwiema diodami LED, autofokus z fleszem i funkcją kręcenia filmów w rozdzielczości 720p. Ponadto  576 MB pamięci RAM, 512 MB pamięci ROM, 8 lub 16 GB wbudowanej pamięci flash, łączność Bluetooth 2.1 z A2DP, WiDi 802.11b/g/n, 3,5-milimetrowe wyjście słuchawkowe, port microUSB, 5-megapikselowy aparat cyfrowy , czujnik ruchu, oświetlenia i zbliżeniowy oraz technologię dźwięku Dolby Mobile z SRS. Całości dopełnia wyjmowalna, litowo-jonowa lub litowo-polimerowa bateria o pojemności 1230 mAh.

HTC HD7

Osoby mieszkające w Ameryce Północnej otrzymają jeszcze telefon nazwany HTC 7 Surround, oferujący dość oryginalny wysuwany głośnik obsługujący Dolby Mobile oraz SRS Surround Sound. Ten telefon posiada wyświetlacz WVGA o rozmiarze 3,8″. Całość uzupełnia aparat fotograficzny 5Mpix.

Ostatnią nowością jest HTC 7 Pro – z 16GB dodatkowej pamięci, ekranem WVGA o rozmiarze 3,6″ i wysuwaną klawiaturą QWERTY.

LG Swift 7LG Swift 7 z 3,8-calowym ekranem pojemnościowym TFT LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. dostępny będzie na polskim rynku pod koniec października.

W jego wyposażeniu znajdziemy ponadto łączność HSDPA 7.2 Mbps, procesor Qualcomm QSD8650 z taktowaniem 1 GHz, 512 MB pamięci RAM, 16 GB wbudowanej pamięci flash, 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem, fleszem LED i funkcją kręcenia filmów HD, a także łączność WiFi 802.11b/g/n, port microUSB, Bluetooth 2.1+EDR, a także czujnik przyspieszenia, zbliżeniowy, oświetlenia oraz cyfrowy kompas.

LG Swift 7 posiada także szereg nowych funkcji: „Play To”, oparta na technologii udostępniania plików multimedialnych DLNA, pozwala użytkownikom bezprzewodowo wysyłać pliki multimedialne do innych urządzeń cyfrowych (np. telewizory czy kina domowe) oraz „ScanSearch”. To funkcjonalna aplikacja należąca do kategorii Augmented Reality, która łączy użytkowników ze światem informacji.

Dzięki skanowaniu, telefon wyświetlając realny obraz, przedstawia informacje w czasie rzeczywistym odnośnie pobliskiej restauracji, aktualnej pogody lub okolicznych sklepów, jak również do usług rozrywkowych i bankowych. Kolejną przydatną funkcją jest Voice-to-Text, która przekształca ludzki głos na tekst u umożliwia komunikację bez konieczności ręcznego wpisywania liter.

Urządzenie ma wejść na polski rynek 29 października w sugerowanej cenie 1899 złotych.

Źródła: chip.pl, idg.pl, kopalniawiedzy.pl, gottabemobile.com