Tablet BlackBerry PlayBook

Apple zaprezentowało iPhone reakcja rynku była błyskawiczna. „iPhone killery” pojawiały się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Kanadyjski koncern Research In Motion (RIM) na konferencji GITEX oficjalnie zaprezentowało wczoraj swojego „iPad killera”, BlackBerry PlayBook.

PlayBook pracował będzie pod kontrolą całkiem nowego systemu operacyjnego – BlackBerry Tablet OS, który został opracowany przez firmę QNX. To co wyróżnia urządzenie RIM od iPada to dwie kamery (obie potrafią nagrywać wideo jakości FullHD i dają dostęp do wideorozmów jakości HD), wyjścia microHDMI oraz microUSB oraz wsparcie dla Flasha w wersji 10.1. Urządzenie będzie wyposażone w niewyjmowalną baterię o pojemności 5300 mAh. Now tablet posiada baterią o pojemności 4000 mAh, która ma zapewniać do 7 godzin odtwarzania filmów.

Wymiary BB PlayBook to 130x193x10 mm. Waży 400 gramów. Posiada pojemnościowy, multidotykowy, ekran 7″ o rozdzielczości 1024×600. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor 1 GHz. RIM potwierdza również informacje, iż na rynek trafi także wersja tabletu z pamięcią flash o pojemności 64 GB, która dołączy do modeli o pojemności 16 i 32 GB. PlayBook będzie wspierał również aplikacje napisane w różnych językach programowania, głównie JAVA oraz Adobe Air. Dodatkowym ma posiadać możliwość zdalnego połączenia go z terminalem BlackBerry i obsługa wiadomości Push oraz BlackBerry Enterprise Service (BES). Urządzenie obsługuje łączność  Wi-Fi 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 2.1 + EDR. W przyszłości mają się pojawić modele ze wsparciem dla 3G i 4G.

BlackBerry PlayBook ma się pojawić na rynku USA na początku roku 2011 a na inne rynki powinien trafić w drugim kwartale przyszłego roku. Dokładne daty premiery nie zostały podane.