Mobilny spam coraz popularniejszy

Według badań przeprowadzonych na zlecenie AdaptiveMobile Mobile Security, jedna na sto osób pada ofiarą spamu, który otrzymuje na swój telefon. To znacznie więcej, niż przy tradycyjnych wiadomościach e-mail, gdzie w link klika mniej niż jedna osoba na milion. Rynek mobilny stał się łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju spamerów, oszustów i wyłudzaczy. Prognozuje się, że jedna seria ataków SMS może wygenerować nawet 10 milionów dolarów w ciągu trzech dni.

Podczas badań znaleziono bardzo różne rodzaje spamu. Najprostszą formą są wiadomości SMS sugerujące wygraną i zachęcające do wysłania wiadomości lub zadzwonienia na dodatkowo płatny numer. Bardziej wyrafinowane ataki wykorzystywały możliwość połączenia się z internetem i skutkowały klikaniem w reklamy lub pobraniem wirusa.

Simeon Coney, wiceprezes ds. rozwoju w AdaptiveMobile, twierdzi, że gdy spamerzy znaleźli sposoby na uniknięcie opłat za wysyłanie wiadomości SMS, zniknęła naturalna bariera chroniąca nas przed niechcianymi wiadomościami. „Telefon komórkowy to bardzo osobiste urządzenie i ludzie są z natury bardziej ufni komunikacji za jego pośrednictwem niż zawartości w ich skrzynkach poczty elektronicznej. Podczas gdy operatorzy walczą z przestępcami na poziomie sieci, użytkownicy także muszą odegrać swoją rolę, jeśli chcą zachować bezpieczeństwo w coraz bardziej mobilnym świecie.” – dodaje Coney.