|

8pen na nowo wymyśla klawiaturę

Większość obecnie dostępnych klawiatur dla urządzeń mobilnych opiera się na zmniejszeniu komputerowej klawiatury QWERTY. Z powodu zmniejszenia klawiszy dodaje się pewne modyfikacje ułatwiające pisanie, takie jak autouzupełnianie, korekta, czy gesty. 8pen jest sposobem wprowadzania tekstu, który został zaprojektowany specjalnie dla małych ekranów dotykowych.

Podstawą są 4 sektory wokół centralnego koła. W sektorach są umiejscowione litery. Wprowadzenie ich wymaga odpowiedniego gestu. Zaczynamy w centrum i przeciągamy palec do sektora, w którym znajduje się dana litera. Następnie w zależności przy której krawędzi się ona znajduje, wykonujemy przechodzimy do kolejnych sektorów z kierunku zgodnym, lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Każde przejście sektora oznacza wybranie litery znajdującej się dalej od centrum. Jeśli zamierzamy wybrać literę F, należy przejść do prawego sektora i przesunąć palec przez 3 sektory w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wrócić do centrum. Brzmi skomplikowanie, ale z pewnością znacznie łatwiej zostanie zrozumiane po obejrzeniu filmu promocyjnego na końcu wpisu. 8pen jest dostępny dla Androida za $1.56 USD/£0.99 GBP.

Czy taki sposób wprowadzania teksu się sprawdzi? Wiele już było pomysłów na zastąpienie standardowej klawiatury QWERTY, ale żaden nie zyskał większej popularności. Problemem jest na pewno konieczność nauczenia się nowego rozkładu liter i wyrobienie sobie nowych nawyków.

Update 10.11.2010

8Pen został zaktualizowany do wersji 1.1. Wprowadzono kilka poprawek i udogodnień, a największym jest chyba cena, a raczej jej brak. Teraz ta klawiatura jest dostępna za darmo.