Zakazane piosenki od Microsoft

Microsoft sporządził listę 12 typów aplikacji, które będą na bieżąco usuwane z Marketplace for Mobile – serwisu sprzedażowego dla Windows Mobile 6.5

Wśród niedozwolonych programów znajdują się te, które zajmują więcej niż 10MB, zmieniają domyślną przeglądarkę internetową posiadanych urządzeń, a także większość komunikatorów VoIP (Voice over IP). Z drugiej strony aplikacje oparte na Wi-Fi prawdopodobnie nie zostaną zablokowane.

Inne programy dla Windows Mobile 6.5, które Microsoft uznał za nieodpowiednie, umożliwiają użytkownikom m.in. kupowanie aplikacji z konkurencyjnych serwisów, a także zmianę domyślnej przeglądarki internetowej, klienta wyszukiwania czy odtwarzacza multimediów w telefonie. Potencjalni producenci dla Windows Mobile 6.5 nie powinni także przygotowywać aplikacji zmieniających zdefiniowany panel wybierania numeru, obsługi SMS i serwisu wymiany multimediów.

Pełna lista zakazanych przez Microsoft aplikacji: Windows Marketplace for Mobile Prohibited Application Types
Podobną politykę wobec swoich Klientów od ponad roku prowadzi Apple w swoim sklepie AppStore. Apple posunęło się jeszcze dalej, teoretycznie może wyłączyć dowolną aplikację w iPhone’ie. W sierpniu 2008 roku, amerykański programista Jonathan Zdziarski znalazł w oprogramowaniu iPhone 2.0 fragment kodu, który – być może – pozwala Apple’owi na zdalne zablokowanie (czy nawet usunięcie) dowolnej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Po opublikowaniu tej informacji niektóre media natychmiast zarzuciły firmie Jobsa nielegalne ingerowanie w działania użytkowników – trzeba jednak zastrzec, że sam Zdziarski nie jest pewien, czy ów mechanizm jest aktywny i czy Apple zamierza go wykorzystywać do blokowania programów.

Źródło: IDG