Apple prezentuje iPhone OS 4.0

Niedawno zakończyła się konferencja, na której została przedstawiona kolejna wersja systemu dla iPhona. Większość przecieków i spekulacji się potwierdziła i w nowym systemie dodano multitasking, iBook Store i system reklam. Poniżej znajdziecie wszystkie nowości o jakich wspomniano.

  • Multitasking – To, na co czekali wszyscy użytkownicy. Teraz dostają oni możliwość uruchomienia kilku aplikacji w tym samym czasie.  Jednak same aplikacje nie będą działać w tle, a jedynie wybrane usługi. Taką możliwość dostaną m.in odtwarzanie audio, VOIP, użycie GPS, powiadomienia i push notifications. Stan programów ma być zamrażany i przywracany gdy użytkownik wróci do aplikacji. Przełączanie między programami  będzie się odbywać po dwukrotnym naciśnięciu przycisku Home i wybraniu ikonki z wysuwanego docka. Co ciekawe, użytkownik nie będzie musiał myśleć o zamykaniu programów i zarządzaniu zasobami, ponieważ całą pracę ma wykonać system.
  • Foldery – W iPhone OS 4.0 wprowadzono foldery, dzięki którym użytkownik może uporządkować długą listę aplikacji. Będzie można w nich przechowywać skróty do programów, aby przyspieszyć do nich dostęp.
  • Nowy Mail – Nowy klient e-mail wprowadza m.in. jedną skrzynkę odbiorczą dla wielu kont, możliwość skonfigurowania kilku serwerów Exchange i wątkowanie wiadomości.
  • iBooks – Czytnik ebooków wraz ze sklepem znany z iPada.
  • Game center – Apple wprowadza własne centrum gier podobne do Xbox Live i PSN. Mutiplayer, osiągnięcia i listy najlepszych graczy.
  • iAd –  Platforma reklamowa Apple. Ma pomóc deweloperom uzyskiwać profity nawet z darmowych aplikacji.

Aktualizacja do iPhone 4.0 ma być dostępna latem. iPad dostanie ją dopiero jesienią. Wszystkie funkcje będą dostępne tylko dla iPhone 3GS oraz iPod Touch 3G. Pozostałe wersje dostaną system bez multitaskingu.