| |

AutoMapa omija korki

Serwis opracowany we współpracy z Targeo.pl jest już dostępny na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dane o bieżących utrudnieniach są wprowadzane przy pomocy telefonów komórkowych przez drogomistrzów – pracowników terenowych GDDKiA odpowiedzialnych za poszczególne odcinki dróg krajowych i autostrad. Zaledwie kilka kliknięć drogomistrza wystarczy, by aktualne dane o utrudnieniu na drodze trafiły do serwisów internetowych dostępnych dla wszystkich kierowców. Wszystko to dzięki mobilnemu systemowi do zbierania danych opracowanemu w oparciu o Targeo.mobi przez firmę Indigo.

Targeo
Targeo

Pod adresem omijamykorki.pl lub po uruchomieniu funkcji Traffic w serwisie mapowym Targeo.pl dostępna jest nowa aplikacja dostarczająca dane o natężeniu ruchu na krajowych drogach. Targeo Traffic to efekt kilku lat ścisłej współpracy Targeo.pl z AutoMapą i użycia technologii pozwalających na przetwarzanie w czasie rzeczywistym milionów sygnałów o prędkościach przejazdu obejmujących całą sieć drogową w Polsce.

Precyzyjne dane o prędkości pojazdów są zbierane równocześnie z wielu źródeł. Kilkadziesiąt tysięcy samochodów wyposażonych w urządzenia do monitoringu GPS, użytkownicy nawigacji AutoMapa, którzy uaktywnili funkcję AutoMapa Traffic i odczyty z kamer monitorujących ruch, pozwalają określić aktualną sytuację na poszczególnych odcinkach dróg, a także wykrywać zdarzenia nietypowe.

Z użyciem dokładnych map cyfrowych, dane są przetwarzanie na interaktywną mapę prędkości przejazdu. Użytkownik Targeo ma możliwość wyboru dnia oraz przedziału godzinowego, a na mapie pojawiają się kolorowe linie symbolizujące różne prędkości przejazdu. Dzięki temu można obejrzeć jak zmienia się sytuacja drogowa w różnych godzinach, w różne dni tygodnia oraz sprawdzić gdzie i kiedy tworzą się korki.

Targeo.pl to pierwszy serwis mapowy z bieżącą informacją o ruchu drogowym w całej Polsce – powiedział Rafał Mikołajczak, prezes zarządu Indigo Sp. z o.o., operatora serwisu Targeo.pl.

Targeo Traffic, udostępniony w wersji beta, jest aktualnie jeszcze w fazie rozruchowej. Aplikacja monitoringu natężenia ruchu dostępna jest dla siedmiu miast Polski: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic, Łodzi i Poznania.

Źródło: idg.pl