CES 2011: Kilka nowych smartphonów

CES nie jest imprezą skierowaną do producentów urządzeń mobilnych. Mimo to z roku na rok przybywa tam mobilnego sprzętu. W tym roku niewątpliwie królują tablety, ale smartphony także były obecne podczas targów. Najciekawszym urządzeniem niewątpliwie w tej kategorii była Motorola Atrix, ale kilka innych modeli także zasługuje na uwagę.

Sony Ericsson do tej pory nie błyszczał na rynku smartphonów. Do tej pory pokazał tylko kilka modeli, które wypadają przeciętnie na tle konkurencji. Na CES swoją premierę miała Xperia Arc, która może mieć szansę na ponowne nawiązanie walki z rywalami. Nazwa bierze się z kształtu tylnej obudowy, która jest wygięta w delikatny łuk. Samo urządzenie należy do najcieńszych (8.7mm) i najlżejszych (117g) konstrukcji. Pracuje pod kontrolą Androida 2.3 i jest wyposażone w procesor 1GHz Qualcomm MSM8255 z chipem Adreno 205 poprawiającym wydajność grafiki. Obraz jest wyświetlany na 4,2-calowym ekranie o rozdzielczości 854 x 480. Dodatkowo zastosowano też coś nazywane Sony Mobile Bravia Engine. Ma to poprawić wyświetlanie obrazów oraz filmów i sprawić że kolory będą żywsze. Jest jeszcze kamera 8.1 MP i dwa mikrofony z funkcją redukcji hałasu. Xperia Arc najprawdopodobniej zawita do sklepów w okolicach kwietnia.

LG także nie zachwycało swoimi smartphonami. To może się zmienić po premierze modeli 2x i Black. Było o nich wiadomo już wcześniej, ale dopiero na CES oficjalnie ujrzały światło dzienne. 2x jest jednym z pierwszych smartphonów korzystających z Nvidii Tegry 2, natomiast Black posiada nowy typ ekranu Nova, który charakteryzuje się bardzo dużą jasnością.  Oba działają na Androidzie, charakteryzują się dobrymi parametrami i mogą pomóc LG poprawić pozycję na rynku. Oprócz nowych modeli na stoisku LG można było także zobaczyć prototyp smartphona z ekranem 3D.

Urządzenia mobilne zaprezentował także ViewSonic – firma zajmująca się głównie produkcją monitorów i projektorów. Model ViewPad 4 posiada ekran WVGA 4,1 cala, procesor 1Ghz Qualcomm i wśród specyfikacji m.in. wyjście HDMI. Systemem jest, jak można się domyślić – Android 2.2 Froyo. Bardzo podobny produkt zaprezentował też inny producent ekranów. Specyfikacja Vizio ViaPhone jest zbliżona do ViewPada, ale ekran ma 4 cale i rozdzielczość 854×480 pikseli.

Popularność smartphonów z dużymi ekranami stała się ta duża, że pojawiło się na nie osobne określenie –  jumbophone. Przekątna powyżej czterech cali już nie robi na nikim wrażenia, a coraz częściej zbliża się do pięciu cali. Samsung zaprezentował Infuse 4G z ekranem 4,5 cala i procesorem 1.2GHz Hummingbird. Acer poszedł jeszcze dalej i pokazał prototyp hybrydy tabletu i smartphona. urządzenie ma ekran 4,8 cala o rozdzielczości 1024 x 480 i stosunku boków 21:9.

Oczywiście to nie wszystkie zaprezentowane na targach modele. Wybrałem tylko kilka, moim zdaniem najciekawszych. Cały CES 2011 był imprezą zdominowany urządzeniami z Androidem. Można się spodziewać, że taki również będzie 2011 rok.