CES 2011: Microsoft i Windows na ARM

Logo CESRozpoczęły się największe targi elektroniczne na świecie. Comsumer Electronic Show w Las Vegas jak zawsze przynosi mnóstwo nowości od największych graczy związanych z elektroniką konsumencką. O wszystkim nie sposób napisać, ale na pewno będziecie mogli przeczytać najciekawsze z informacji.

Na pierwszy ogień idzie Microsoft. Konferencja odbyła się wczoraj i przyniosła kilka interesujących wiadomości.

Kinect okazał się wielkim sukcesem i sprzedał się już w ilości 8 milionów egzemplarzy. Microsoft nie poprzestaje jednak na zamienieniu naszego ciała w kontroler do gier. Już wiosną premierę będzie miał Avatar Kinect, który pozwoli przenieść nasz wygląd na wirtualnego avatara. Będziemy mogli organizować spotkania ze znajomymi. Usiąść naszymi avatarami w kółeczku i rozmawiać ze sobą. Dla mnie wyglądają one jak spotkania grupy AA 😉 Nowe możliwości Kinecta mogą być jednak ciekawie wykorzystane w grach. Wyobraźcie sobie prowadzenie swojej kariery sportowej, czy kontrolowanie siebie w Simsach.

W temacie Windows Phone 7 nie pojawiło się wiele nowości. Zaprezentowano kilka nowych tytułów gier i programów. Najciekawszy z nich był chyba Fable Coin Golf, który przenosił zdobyte monety do naszej gry na Xboxie. Pokazano kopiuj-wklej, które ma niedługo przynieść aktualizacja systemu. Potwierdziły się wcześniejsze przecieki co do sposobu implementacji tej funkcji.

Zaprezentowano też nową wersję Surface. Wykorzystano w nim technologię PixelSense, która używa każdego piksela jako osobnej kamery. Rozpoznaje też dotyk za pomocą czujników podczerwieni. Wszystko to sprawia, że nie ma ograniczenia do ilości rozpoznawanych punktów i działa też jako skaner. Technologiczne cudeńko, ale nie będzie dostępne dla zwykłego klienta.

Najciekawsze zostawiłem na koniec. Microsoft zrobi Windowsa dla procesorów ARM. Pokazano już nawet działającą wersję z interfejsem Windowsa 7.

Jest to z niewątpliwie ważny krok dla firmy i być może dla całego rynku. Do tej pory królował Wintel, czyli duet Windows i Intel. Przy niesamowitej ekspansji urządzeń mobilnych powoli będziemy się przenosić na architekturę ARM. Zapewnia ona już wystarczającą wydajność do codziennych zadań, a poza tym jest bardziej energooszczędna.

Całkowite przejście na nową architekturę nie nastąpi jednak szybko. Dotychczasowe oprogramowanie z Windowsa nie będzie kompatybilne. Będzie musiało zostać dostosowane do nowego systemu i procesora.  Microsoft przeportował już Worda, ale Windows na ARM będzie startował podobnie jak Windows Phone 7 – od zera.

Windows na ARM nie oznacza rezygnacji z architektury x86/x64. Obie wersje będą rozwijane równolegle. Nie wiadomo jeszcze, kiedy możemy się spodziewać premiery okienek na ARMach, ale zapewne nie nastąpi to szybko.

Zdjęcia: Engadget