| |

Chiny chcą ukraść Androida?

Android

Koncern Google słynie z wykorzystywania rozwiązań Open Source. Najlepszym tego przykładem jest system Android,którego kod dostępny jest do ściągnięcia i modyfikowania. Wszystko wskazuje na to, że koncern z Mountain View wpadnie we własne sidła. Przedstawiciele największego na świecie operatora komórkowego – China Mobile, zapowiadają wprowadzenie na rynek swojego własnego systemu, opartego o Androida.

Inżynierowie China Mobile pracują właśnie nad kodem systemu, który może zagrozić pozycji Androida na największym komórkowym rynku na świecie – w Chinach. Przedstawiciele Google oficjalnie nie mają nic przeciwko.

“Liczba abonentów sieci China Mobile jest praktycznie tak duża, jak liczba obywateli Stanów Zjednoczonych. Sytuacja ta stwarza niebezpieczeństwo budowy własnego komórkowego ekosystemu wewnątrz Państwa Środka“, twierdzi Jonathan Goldman, specjalista Deutsche Banku od sieci komórkowych. Warto wspomnieć, że liczba abonentów China Mobile to blisko 300 000 000  osób! Wygląda na to, że chiński operator może po prostu ukraść Androida.

Goldman uważa, że śladem China Mobile mogą iść również pozostali operatorzy. Co wcale nie jest powodem do radości dla Google. Eric Schmidt, CEO koncernu z Mountain View, wielokrotnie podkreślał znaczenie Chin w przemyśle technologicznym. Rynek chiński jest jednym z najlepiej rozwijających się, a obecność Google w Chinach może być dobrym motorem finansowym, gdy rynek w USA i Europie znudzi się Androidem.

Jeśli China Mobile zrealizuje plan stworzenia własnego systemu, Google będzie musiało zapomnieć o dolarach wyciągniętych z kieszeni obywateli Państwa Środka. A jest przecież o co walczyć. Android cały czas zyskuje popularność. Według raportu firmy AdMob (wykupionej z resztą przez Google), telefony z Androidem są źródłem 20% całego ruchu WWW z telefonów komórkowych w USA, a przecież opłaty za transfer danych są jednymi z najbardziej dochodowych. Na rozwoju Androida powinno zależeć więc nie tylko użytkownikom, ale również wszystkim operatorom komórkowym.

źródło: SIMblog