| |

Co nowego u BlackBerry?

O urządzeniach BlackBerry rzadko wspominamy w naszym blogu, jednakże ostatnio pojawiło sporo ciekawych nowinek związanych z nimi:

  • Nowa wersja BlackBerry Enterprise Server

Oprogramowanie BlackBerry Enterprise Server 5.0 wprowadza m.in. nowe narzędzia administracyjne i możliwość zarządzania korporacyjnymi terminalami BlackBerry za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Jedną z ważniejszych zmian w stosunku do wcześniejszych wersji serwera usługi BlackBerry jest wprowadzenie dodatkowego interfejsu internetowego. Pozwala on na monitorowanie i kontrolowanie urządzeń BlackBerry z poziomu przeglądarki internetowej – bez konieczności instalowania osobnego klienta. Nowa wersja BlackBerry Enterprise Server wprowadza również m.in. opartą na rolach kontrolę dostępu do poszczególnych funkcji administracyjnych oraz nowe mechanizmy aktualizacji i kontroli nad oprogramowaniem instalowanym na poszczególnych terminalach BlackBerry.

  • BlackBerry z obsługę Google Apps

Google przygotowuje nowy interfejs umożliwiający integrację wybranych usług Google z natywnymi rozwiązaniami BlackBerry. Google Apps Connector będzie oferowany bezpłatnie. Stabilna wersja nowego narzędzia ma zostać opublikowana w lipcu br.

Interfejs Google Apps Connector to nakładka dla BlackBerry Enterprise Server (BES) umożliwiająca m.in. synchronizację poczty, kalendarza i kontaktów zapisanych w aplikacjach Google Apps z aplikacjami instalowanymi na terminalach BlackBerry. Narzędzie, znajdujące się obecnie w fazie testów, ma również pozwalać przynajmniej na częściową integrację aplikacji Google z natywnymi narzędziami BlackBerry. Możliwości integracyjne mają dotyczyć przede wszystkim możliwości korzystania z konta pocztowego Gmail za pośrednictwem klienta poczty e-mail preinstalowanego w terminalach kanadyjskiego producenta. W analogiczny sposób integrowane mają być kontakty zapisane w serwisach Google oraz kalendarz. Według oficjalnych zapowiedzi działaniem nowego interfejsu Google będzie można zarządzać za pośrednictwem narzędzi wchodzących w skład pakietu BES. Ścisła integracja ma oznaczać przede wszystkim pełną obsługę technologii push. Obecnie użytkownicy terminali firmy Research In Motion mogą korzystać z aplikacji Google za pośrednictwem dodatkowej aplikacji Gmail for BlackBerry. Nie wykorzystuje ona jednak najważniejszych zalet platformy BlackBerry – technologii push i szyfrowania danych.

  • Zdalne odnajdywanie zagubionych urządzeń BlackBerry

Uaktualnione oprogramowanie firmy Zenprise służące do zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi, ma zapewniać również możliwość odnajdywania zagubionych urządzeń z wykorzystaniem GPS.

Device Manager, dodatek do Zenprise MobileManager, pracuje obecnie jedynie z telefonami BlackBerry. Jeżeli użytkownik zgubi taki telefon, administrator IT może zdalnie zlokalizować urządzenie na Google Map.

Nawet po wyłączeniu funkcji GPS w telefonie, można zdalnie włączyć ją w celu lokalizacji urządzenia – w zależności od polityki prywatności obowiązującej w organizacji.

Zenprise Device Manager zawiera również inne narzędzia. Mechanizm „rewizyjny” wyświetla listę wszystkich aplikacji niezależnych w telefonie. Jeżeli dział IT wykryje w urządzeniu aplikacje niedozwoloną według reguł obowiązującej polityki, np. grę, administrator może polecić użytkownikowi jej usunięcie, lub usunąć samemu z pomocą narzędzia dostarczanego z serwerem BlackBerry.

Aplikacja Device Manager zajmuje w telefonie ok. 100 KB pamięci i komunikuje się z oprogramowaniem zaplecza. Device Manager kosztuje 20 USD miesięcznie za telefon. Aktualnie jest dostępna tylko dla urządzeń BlackBerry, ale w przyszłości ma być rozszerzona na urządzenia Windows Mobile i iPhone.

Na podstawie artykułów i news idg.pl