| |

Google prezentuje Androida 2.3 i Nexusa S

Zgodnie z oczekiwaniami, Google zaprezentowało dzisiaj nową wersję systemu Android. Wersja 2.3 nazywana także Gingerbread, czyli piernik, nie przynosi rewolucyjnych zmian. Skupiono się raczej na szlifowaniu już obecnych rozwiązań.

Interfejs użytkownika otrzymał tylko drobne zmiany polegająca na uproszczeniu niektórych elementów. Większe modyfikacje otrzymała klawiatura ekranowa. Teraz ma być dokładniejsza a jej używanie szybsze i wygodniejsze. Poprawiono autokorektę wyrazów i wprowadzono obsługę multitouch. Dzięki temu, będzie można wpisywać cyfry bez konieczności przełączania się między poszczególnymi widokami. Zmieniono także sposób zaznaczania tekstu. Pojawił się też program, który ułatwi dostęp do ściągniętych plików.

Piętą Achillesową dzisiejszych smartphonów jest czas pracy na bateriach. Google poprawiło więc zarządzanie energią. System ma bardziej aktywnie zarządzać aplikacjami i zamykać część z tych, które zużywają zbyt wiele mocy procesora pracując w tle, czy nie pozwalają urządzeniu wejść w stan uśpienia. Jest też dostępny podgląd wykorzystania baterii przez system i poszczególne programy. Użytkownik także będzie miał ułatwione zarządzenie aplikacjami.

Wprowadzono też dwa nowe sposoby komunikacji. Pierwszy z nich to rozmowy internetowe dostępne dla posiadaczy kont SIP. Drugi, to obsługa Near Field Communication. Jest to standard pozwalający na odczytywanie specjalnych tagów przez zbliżenie do nich telefonu. Na razie jest to mało popularna technologia, ale może być wykorzystywana w zastępstwie obrazkowych kodów.

Dla programistów przygotowano narzędzia poprawiające wydajność, szczególnie w przypadku gier. Dodano API dla żyroskopu i kilku innych sensorów. Dołączono również narzędzia do obsługi rozmów internetowych i NFC. W sekcji multimediów wprowadzono obsługę formatów VP8 i WebM, dodano kilka efektów dźwiękowych i dostęp do wielu kamer.

Nowy telefon Google nie wydaje się być tak przełomowy, jak jego poprzednik. Nexus S, stworzony we współpracy z Samsungiem, posiada procesor 1GHz Cortex A8 (Hummingbird) i 16GB wbudowanej pamięci. Ekran Super AMOLED ma 4 cale i rozdzielczość  480×800. Jest to też pierwszy przypadek, w którym ekran jest delikatnie wklęsły. Aparat ma 5Mpix. Wszystkie standardowe interfejsy komunikacyjne są na miejscu, ale dodano także czytnik NFC. Telefon będzie dostępny w sprzedaży od 16 grudnia, a 20 grudnia ma być dostępny także w europejskich sklepach.

3 Comments

  1. Zaznaczanie tekstu na androidzie działa na prawdę dobrze, nie wiem co tam można jeszcze poprawić.
    A ten podgląd aplikacji i zużycia baterii, to ja już miałem na jakiejś wersji z xda.

  2. Santi, może być tak, że ja wcześniej miałem tą wersję, dlatego te zmiany były mi znane.

Comments are closed.