| | |

Intel i Nokia znowu razem

Nokia & Intel
Nokia & Intel

Intel Corporation i Nokia ogłosiły we wtorek długofalowe plany współpracy przy projektowaniu nowej generacji urządzeń mobilnych i chipsetów opartych na architekturze procesorów Intel. Oba koncerny tworzą drużynę, by zbudować zupełnie nowe urządzenie elektroniczne. Już zapowiadają, że będzie to coś znacznie lepszego od połączenia smartphone’a i netbooka.

Plany zakładają m.in. współpracę przy kilku projektach software’owych opartych na Linuksie*. Opracowane przez obydwie firmy technologie mają pozwolić na integrację sieci 4G i procesorów Intela w tym samym urządzeniu. Dodatkowo Intel nabędzie także on Nokii licencję na technologię HSPA/3G używaną w modemach, którą wykorzysta w produktach w przyszłości. Rezultatem współpracy mają być także różne nowe projekty i produkty.

*Należący do Fundacji Linuksa, system operacyjny Moblin pozwala na korzystanie z zasobów Internetu przy pomocy bogatego graficznie interfejsu użytkownika. Jest on zaprojektowany dla urządzeń opartych na procesorze Intel Atom, takich jak Mobile Internet Devices, notebooki, netbooki, samochodowe
systemy rozrywki (IVI – in-vehicle infotainment) oraz systemy typu “embedded”.

Maemo jest linuksowym systemem operacyjnym opartym kodzie Open Source stosowanym w mobilnych komputerach takich, jak np. Nokia N810 Internet Tablet. Platforma Maemo została stworzona przez Nokię przy współpracy z wieloma twórcami oprogramowania o otwartych źródłach.

Stworzenie wspólnych technologii wykorzystujących środowisko Maemo i Moblin umożliwić ma powstanie kompatybilnych aplikacji dla urządzeń przyszłych generacji.

Dotychczas Intel i Nokia współpracowały m.in. w zakresie rozwiązań dla szerokopasmowej transmisji danych. Warto dodać, że na początku br. przedstawiciele koncernu poinformowali o nawiązaniu podobnej umowy z firmą LG, która jest obecnie trzecim największym producentem telefonów komórkowych.

Nokia będzie kontynuować prace nad nowymi technologiami modemowymi w ramach standardu 3GPP jak WCDMA/GSM i będzie je licencjonować producentom chipsetów, którzy z kolei będą oferować swoje rozwiązania producentom sprzętu.

Źródła: itbiznes, computerworld, komorkomaniak, chip

3 Comments

  1. Tak tylko na przyszłość dla wszystkich: nie – linuxie, linuxa, tylko – linuksie, linuksa 🙂

  2. To jeszcze nic, nokia ma w planach telefony których nie będzie trzeba ładować.
    Energie będą czerpały z nadajników 🙂

Comments are closed.