Microsoft zamyka My Phone
Windows Mobile powoli przechodzi do historii. Microsoft wkrótce oficjalnie zaprzestaje świadczenia usługi My Phone dostępnej dla tego systemu i zamyka witrynę Windows Marketplace for Mobile. Użytkownicy mają jeszcze trochę czasu na archiwizacje swoich danych, ale potem będą musieli się pożegnać z synchronizacją danych w chmurze. Wydaje się, że jest to pierwszy poważny krok do uśmiercenia Windows Mobile.
Na pierwszy ogień idzie jednak strona Windows Marketplace for Mobile znajdująca się pod adresem marketplace.windowsphone.com, która dzisiaj umożliwia przeglądanie i zakup programów dla Windows Mobile. Strona przestanie istnieć już 15 lipca. Zapewne na jej miejscu pojawi się witryna Marketplace przeznaczona dla Windows Phone 7. Sam Marketplace dla WM6.x nie przestaje jednak istnieć. Jego popularność jest znikoma, ale nadal będzie można z niego korzystać na telefonie.
Trochę dłużej będzie dostępny My Phone. 7 sierpnia przestanie działać synchronizacja z usługą. Tego samego dnia Microsoft zacznie przenosić kontakty, elementy kalendarza, wiadomości tekstowe i zdjęcia do usługi Windows Live SkyDrive. Jest to darmowa przestrzeń dyskowa podobna do Dropboxa. Dostęp do niej można uzyskać za pomocą tego samego LiveID, które było używane w My Phone.
Nie wszystkie dane zostaną przeniesione automatycznie. Do SkyDrive zostaną skopiowane tylko pliki w formatach: csv (kontakty), ics (kalendarz), txt (wiadomości SMS), jpg, jpeg, gif, png, tif, fit, wbmp, bmp, opl, n3a, ota (zdjęcia). O filmy, muzykę, dokumenty i ulubione linki użytkownik musi zadbać sam i ręcznie ściągnąć je na dysk lokalny komputera.
Serwis My Phone znajdująca się pod adresem microsoft.com/myphone będzie dostępny do 6 października. Od tego dnia użytkownicy nie będą mieli żadnego dostępu do usługi. Microsoft będzie przechowywał dane znajdujące się na serwerach przez kolejny rok, do 6 października 2012 roku. Osoby, które nie zdołały zarchiwizować swoich dokumentów, będą mogły do tego czasu poprosić o fizyczną kopię swoich danych zgromadzonych na serwerze.
Zaprzestanie świadczenia usługi My Phone i zamknięcie witryny Marketplace to pierwszy oficjalny krok do zakończenia wsparcia dla Windows Mobile. Od dłuższego czasu nie pojawiają się nowe urządzenia z tym systemem, nie ma świeżych aplikacji i coraz więcej użytkowników przenosi się na inne platformy. Jest jeszcze co prawda rzesza wiernych użytkowników, którzy jeszcze używają Windows Mobile. Według niektórych wyliczeń może ich być ciągle więcej, niż użytkowników Windows Phone 7, ale to ten drugi system ma być główną platformą mobilną Microsoftu. Przy prezentacji Mango zapowiedziano dostęp o Windows Phone Marketplace z poziomu przeglądarki i stara wersja mogłaby mylić użytkowników. Z kolei My Phone robi konkurencję usłudze Windows Live, która ma być jeszcze bardziej zintegrowana z WP7, między innymi przez dostęp do SkyDrive.
Małymi kroczkami Microsoft pozbywa się balastu w postaci Windows Mobile i chcę się wybić z Windows Phone 7. Przy obecnym stanie tego systemu jeszcze sporo mu brakuje. Nadchodząca aktualizacja może to nieco poprawić, ale póki Microsoft nie przekona klientów biznesowych i większej liczby konsumentów do nowego systemu, będzie tracił udział na mobilnym rynku.
Windows Mobile to najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany system operacyjny dla urządzeń mobilnych i nigdy nie zastąpią go zabawki pokroju Androida czy nawet Phonea.