Mobilny Firefox już gotowy

Po ponad dwóch latach prac, Mozilla Firefox doczekała się wersji mobilnej. Najpopularniejsza przeglądarka w wielu statystykach będzie mogła teraz powalczy też o udział na mobilnym rynku. Intuicyjny interfejs, możliwości personalizacji, wsparcie dla nowoczesnych technologii internetowych oraz łatwy i bezpieczny dostęp do danych zgromadzonych na różnych urządzeniach. Z tych i innych funkcji mogą od dzisiaj korzystać użytkownicy Androida i Maemo.

Mobilny Firefox ma przenieść doświadczenia znane z komputera PC na ekran smartfona. Jednym z głównych założeń było zminimalizowanie ilości wpisywanych znaków na małej, ekranowej klawiaturze. Dzięki Awesome Screen można szybko dostać się do historii, zakładek, czy otwartych kart. Firefox Sync umożliwia łatwą synchronizację danych przeglądarki między różnymi urządzeniami, w tym m.in. do otwartych kart, pól formularzy czy haseł. Wśród dostępnych funkcji można też wymienić zapis strony do PDF i wsparcie dla Twittera i Facebooka. Jeśli to za mało, to jest także obsługa wtyczek, dzięki którym można zwiększyć funkcjonalność i dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb.

Firefox dla urządzeń mobilnych jest zbudowany na tej samej platformie technologicznej, co najnowsza wersja na komputery stacjonarne. Podobnie do niej została oznaczona numerem 4. Posiada wsparcie dla większości rozwiązań technicznych stosowanych w internecie: HTML5, CSS, Canvas i SVG. Jest także geolokalizacja oraz obsługa akcelerometru i notyfikacji. Silnik JavaScript zawiera kompilator JIT JägerMonkey wraz  ulepszonymi TraceMonkey i SpiderMonkey. Dzięki temu wydajność ma być nawet do 3 razy lepsza od standardowej przeglądarki. Niestety na razie brak obsługo Flasha.

Mobilny Firefox jest darmowy i dostępny w Android Market i dla urządzeń z Maemo na mozilla.com/m. Producent wymaga Androida w wersji przynajmniej 2.0, procesora ARMv7 i najlepiej 512MB pamięci RAM.

httpv://www.youtube.com/watch?v=zCe_1DxBQDc

4 Comments

  1. U mnie w Markecie nie ma. Może przez to że mam Gingera by joestone, odkąd to wrzuciłem zauważyłem że wieeele aplikacji mi zniknęło z marketu…

  2. heh, dla bladego niedostępny, ale z tego co widzę w komentarzach, nie ma czego żałować bo się wlecze strasznie.. a szkoda, bo liczyłem na to że lisa w kieszeni będę miał ;/

  3. Jest jeszcze jeden warunek, o którym na początku nie wspomniałem w wymaganiach (już to dodałem). Trzeba mieć procesor oparty na architekturze ARMv7, czyli sporo słabszych/starszych urządzeń odpada. Pewnie dlatego nie widać go w Markecie u niektórych.

    Odnośnie wydajności, to według wychodzi brak doświadczenia i chęć upchnięcia zbyt wielu funkcji na raz. Mogli zrobić na początku coś prostszego, zoptymalizować to dobrze i z biegiem czasu to rozbudowywać. Zdecydowali się to zrobić inaczej i mają świetne funkcje, ale podstawę taką sobie. Ciekawe jak będą przebiegać zmiany w kolejnych wersjach.

Comments are closed.