|

Moblin – nowy system operacyjny dla komórek od Intela

Wygląda na to, że Android zyska w następnym roku konkurenta. Wczoraj na konferencji prasowej zwołanej dla developerów firma Intel ogłosiła plany dotyczące stworzenia nowego systemu operacyjnego dla smartfonów. Moblin to system przeznaczony pierwotnie dla netbooków, teraz ma szansę zaistnieć także na rynku komórek.

System Moblin, oparty na Linuksie, został opracowany z myślą o netbookach. Intel stwierdził jednak, że idealnie nadawałby się także do zmodyfikowania na smartfony. Czyżby zapowiedź Motoroli Dext dała im sporo do myślenia?

Moblin opiera się na podobnych pomysłach. Główny ekran Moblina nazwany Myzone ma zawierać podstawowe informacje dotyczące poszczególnych funkcji w telefonie, a także skróty do znanych portali społecznościowych.

Moblin będzie prawdopodobnie ściśle związany z chipem Moorestown, bo jak przyznał sam dyrektor generalny Intela, firma ma zamiar wprowadzić system w tym samym czasie, co chip – w następnym roku.

Nie wiadomo jeszcze czy Intel opracuje własne modele, czy skorzysta z usług jednego z gigantów rynku komórkowego. Możliwe, że Moblina zobaczymy w pierwszej kolejności w telefonach LG. To z tą firmą Intel planuje wydać smartfony z chipem Moorestown w 2010 roku.

Tymczasem zobaczcie demo Moblina:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YZmkuuFKz5s[/youtube]

źródło: Wired

źródło wiadomości
[temat na forum]