|

Nadchodzi śmierć sklepów z aplikacjami?

Przedstawiciele Mozilli zapowiadają śmierć platform z oprogramowaniem dla telefonów komórkowych. Cały proces ma odbyć się, gdy na rynku pojawi się nowa odsłona mobilnej wersji Firefoxa – przeglądarka Fennec.

Fennec na Nokii N900. Fot. symbian-freak.com
Fennec na Nokii N900. Fot. symbian-freak.com

Przeglądarkę znajdziemy na Nokii N900. W przygotowaniu są już wersje dla Windows Mobile oraz Androida. Fundacja zapowiada, że ich najnowszy produkt umożliwi developerom pisanie aplikacji działającej w przeglądarce, zamiast dostosowywania swoich produktów do potrzeb konkretnej platformy.

“Wszyscy dobrze wiemy, że możliwości JavaScriptu i HTMLa są ogromne. Umożliwimy pisanie aplikacj dla przeglądarek, zamiast dla konkretnych platform”, zapowiada Jay Sullivan z Mozilli.

Sullivan podkreśla, że developerzy są sfrustrowani koniecznością pisania aplikacji dla kilku systemów. “Sieć zawsze zwycięża“, dodaje.

Fundacja zapowiada wprowadzenie usługi podobnej do “Awesomebar” znanej z desktopowego Firefoxa. Fennec ma obsługiwać także dodatki oraz synchronizować otwarte karty z tymi, które znajdują się na ekranie komputera.

Zapowiedzi Mozilli są dość odważne. Faktycznie, można przenieść część aplikacji do przeglądarki, ale czy wygodne byłoby odtwarzanie plików MP3 nie przez odtwarzacz, a przez program do przeglądania sieci? Wątpię. Pozostaje nam poczekać, aż Fennec stanie się szeroko dostępny.

źródło: SIMblog

4 Comments

  1. Ciekawy pomysł, szczególnie, że uniezależnia programistów od systemu.
    Jeżeli to by wypaliło, to czeka nas mała rewolucja.

  2. Jakoś tego nie widzę, chyba że aplikacje owierałyby się offline, bo konieczność łączenia z netem żeby otworzyć jakąś aplikację jest bez sensu…

  3. Część aplikacji miałbyś offline, a poza tym, to są rozwiązania przyszłościowe, gdy internet będzie ogólnodostępny, a przynajmniej w krajach rozwiniętych.

Comments are closed.