|

Nokia ogłosiła współpracę z Microsoftem – będą Nokie z WP7

O tej współpracy sporo się ostatnio mówiło. Nokia i Microsoft to dwie firmy, które jeszcze kilka lat temu dominowały na mobilnym rynku. Dzisiaj obie są raczej w cieniu innych producentów. Aby to zmienić, w Londynie ogłoszono współpracę Microsoftu i Nokii. Ma ona za zadanie zbudować mobilny ekosystem zdolny do konkurowania z innymi. Partnerstwo ma też zwiększyć skalę wpływów obu firm, co z kolei przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom: konsumentom, deweloperom, operatorom i firmom na całym świecie. Według CEO obu firm: Stephena Elopa i Steva Ballmera, będzie to ekscytująca współpraca z pożytkiem dla każdego i jest to dobra droga, żeby odnieść sukces.

Szczegóły współpracy są jeszcze dopracowywane, ale przygotowano krótkie podsumowanie z głównymi założeniami. Oczywiście, Nokia zaadaptuje Windows Phone 7 jako swoją główną platformę dla smartfonów. Nie oznacza to jednak śmierci MeeGo i Symbiana. Ten pierwszy ma być otwartym systemem mającym na celu głównie długofalowe badanie rynku nowej generacji urządzeń, platform i interfejsów użytkownika. Urządzenia z Symbianem także będą dalej wspierane z uwagi na poniesione inwestycje i ciągle dużą liczbę użytkowników. Planuje się też sprzedaż 150mln nowych telefonów z tym systemem.

Nokia będzie także zaangażowana w rozwój Windows Phone 7. Pomocna mają być doświadczenia w projektowaniu sprzętu i wsparcia dla wielu języków. Fińska firma ma też wspomóc Microsoft w przeniesieniu Windows Phone na różne półki cenowe, segmenty i obszary rynku. Ze względu na umowy Nokii z operatorami w sprawach rachunków, w niektórych krajach będzie można korzystać z płatnych usług bez konieczności używania kart kredytowych. Bliska współpraca będzie się odbywać również na szczeblu marketingowym.

Partnerstwo będzie się także rozszerzać na poziomie usług. Bing ma zostać zaadaptowany jako wyszukiwarka zarówno w urządzeniach jak i usługach Nokii, a za platformę reklamową będzie służył Microsoft adCenter. Z drugiej strony, Nokia Maps mają być podstawą usług Microsoftu i zostaną zintegrowane z Bingiem i adCenter. Także sklep z usługami Nokii zostanie zintegrowany z Marketplace.

Współpraca obu firm może przynieść ciekawe rezultaty. Nokia to przecież lata doświadczeń w budowie telefonów. Microsoft to lider w dziedzinie software. Razem mogą stworzyć naprawdę interesujące urządzenia i mam nadzieję, że tak się stanie.

[Oficjalny komunikat]

2 Comments

  1. Ciekawa koncepcja, świadcząca o nie najlepszej kondycji MS i Nokii, ale też o otwartości w myśleniu biznesowym. Mainstream, jako sposób na sukces 😉
    Żadne tam niszowe rozwiązania. Teoretycznie najlepsze rozwiązanie dla obu firm.

  2. Czy to świadczy o kiepskiej kondycji Microsoftu? Ja tego tak nie widzę. Owszem, Windows Phone 7 na razie nie można okrzyknąć rewelacją i są pogłoski, że MS wyłożył trochę gotówki. Logicznie rzecz biorąc, Nokia nie miała innego wyboru niż wybranie WP7.

    Z Symbianem niewiele mogą zrobić, ekosystem MeeGo praktycznie nie istnieje i nie zdążą go dostatecznie szybko wytworzyć. Pozostaje wejść w jakiś inny system. Apple i RIM są zamknięte, więc trzeba wybrać pomiędzy Androidem i Windows Phone 7. Wchodząc w Androida, Nokii ciężko byłoby się wyróżnić na tle innych producentów. Jakieś nakładki, aplikacje i tyle. System dostarcza Google, a Finowie tylko ponoszą koszty. Natomiast współpraca z Microsoftem nad integracją ekosystemu może też przynieść zyski. Jako duży i ważny producent mają pewny wpływ na rozwój WP7. Za zaadoptowanie wyszukiwarki i systemu reklam we wszystkich telefonach też zgarną trochę kasy. Pewnie swoją część dołożył też Stehpen Elop. Szef Nokii to były pracownik Microsoftu, więc dobrze wiedział w co się pakuje. 😉

Comments are closed.