Nowości na Nokia World 2011

Wczoraj przed południem w Londynie odbyła się konferencja na której Nokia przedstawiła kilka nowych modeli. Wśród nich znalazły się pierwsze urządzenia fińskiego producenta pracujące pod kontrolą Windows Phone 7. Zaskoczenia nie było i sporo osób może być zawiedzionych liczbą nowości.

Jako pierwsze zostały jednak pokazane modele z Series 40.Cztery nowe modele należą do rodziny Asha. Niedrogie i kolorowe mają stanowić tańszą alternatywę dla smartfonów. Za kwotę 60€ dostaniemy model 300 lub 301, które są najtańszymi telefonami Nokii z klawiaturą QWERTY. Za niewiele więcej, bo 85E€ dostaniemy model 300 z telefoniczną klawiaturą i oporowym ekranem dotykowym. Najdroższy model w rodzinie Asha to 303, który kosztuje 115€ i łączy klawiaturę QWERTY z pojemnościowym ekranem dotykowym. Urządzenia z serii Asha prezentują się bardzo dobrze jak na swój pułap cenowy. Zwłaszcza, że oferują wiele funkcji smartfonów. Przygotowano nawet dla nich specjalną wersję Angry Birds.

Uwaga koncentrowała się jednak głównie na pierwszych smartfonach z Windows Phone 7. Nie było niespodzianek, bo informacje o nich wyciekły na kilka godzin przed prezentacją. Na razie przygotowano 2 modele , które będą należeć do rodziny Lumia: Lumia 800 i Lumia 710.

Lumia 800 dzieli większość podzespołów z Nokią N9. Obudowa to nadal jeden kawałek poliwęglanu dostępny w 3 kolorach: czarnym, magenta i cyjan. W srodku procesor 1.4Ghz, 512MB RAM i 16GB pamięci dla użytkownika. Ekran jest trochę mniejszy niż w N9 i ma 3,7 cala, ponieważ pod nim muszą się znaleźć przyciski wymagane przez Microsoft. Aparat ma 8 Megapikseli i optykę Carl Zeiss. Lumia 800 ma kosztować 420 € i będzie dostępna już w listopadzie we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii i Włoszech.

Drugim modelem z WP7 jest Lumia 710. Będzie dostępna z w kolorze czarnym lub białym z wymienną tylną częścią dostępną także w kolorach żółtym, cyjan i fuksja. W środku taki sam procesor i tyle samo pamięci RAM co w modelu 800, ale użytkownik ma dostępnych tylko 8GB. Aparat będzie miał 5 Mpix. Cena ma wynosić 270€ a telefon najpierw będzie dostępny na rynkach azjatyckich.

Jak widać ze strony sprzętowej oba modele nie prezentują się nadzwyczajnie na tle konkurencji. Do tego na wielu rynkach (prawdopodobnie również na polskim) pojawią się one dopiero na początku 2012 roku. Czym więc Nokia zamierza przyciągnąć klientów do siebie? Nawigacją i serwisem muzycznym. Nokia Drive to jeden z niewielu programów do nawigacji offline na platformę Microsoftu. Z kolei Nokia Music będzie alternatywą dla Zune dostępną w ponad trzydziestu krajach.

Nowe propozycje Nokii nie są wyjątkowe, ale stanowią pierwszy krok do poprawy jej pozycji na rynku. Sprzętowo nie ma rewolucji, jednak dodatkowe usługi mogą przyciągnąć nowych klientów. Może się wydawać, że dwa nowe smartfony to niedużo, zwłaszcza że spodziewać się ich można raczej w przyszłym roku. Pewnie dopiero wtedy Nokia rozwinie swoją ofertę przy kolejnych aktualizacjach Windows Phone. Według Finów Apollo, które może być Windows Phone 8 ma być dostępne już w połowie 2012 roku i będzie się sporo różnił od obecnego systemu.

One Comment

  1. Nokia cały czas idzie ostro do przodu. Kryzys już mają za sobą. Bardzo mnie to cieszy, bo zawsze lubiłem tą markę a szczególnie telefony 🙂 Czekam z niecierpliwością na premierę nowych telefonów z Win8 🙂

Comments are closed.