|

Nvidia Tegra 2 standardem w 2011 roku?

Tegra 2 logoWiele firm, które stanowią dziś podstawę rynku komputerów osobistych, chce także wskoczyć do prężnie rozwijającego się sektora mobilnego. Jedną z nich jest też Nvidia, która w 2008 roku zaprezentowała chip Tegra, który charakteryzował się dużymi możliwościami i sporą wydajnością multimedialną. Niestety, niewielu producentów sprzętu zdecydowało się go używać i spotkać go można głownie w odtwarzaczach multimedialnych Zune HD i Samsung M1. Microsoft użył też Tegry w telefonach Kin, ale te przetrwały na rynku tylko kilka miesięcy. Mimo małego zainteresowania, Nvidia kontynuowała pracę nad Tegrą, i na początku roku zaprezentowała chip Tegra 2. Dużo wskazuje na to, że tym razem, producent procesorów graficznych może stać się też ważnym graczem na rynku mobilnym.

Wszystko za sprawą popularności tabletów. Apple i jego iPad pokazały, że istnieje zapotrzebowanie na podobne urządzenia. Niemal natychmiast zaczęły się pojawiać analogiczne produkty oparte na systemie Android. Google przyznało, że obecne wersje systemu nie zostały zaprojektowane z myślą o tabletach i użytkownicy mogą napotkać trudności z używaniem części programów. Dopiero Android Honeycomb, który będzie miał premierę w 2011 roku, otrzyma wsparcie dla tabletów. Według analityka Glena Yeunga, Tegra 2 może stać się częścią platformy referencyjnej dla nowego systemu.

Wydaje się, że te przypuszczenia są jak najbardziej uzasadnione. Andy Rubin w czasie konferencji D: Dive Into Mobile pokazywał Honeycomba na prototypowym urządzeniu Motoroli napędzanym przez dwurdzeniową Tegrę 2. Wiele z zapowiadanych produktów także ma mieć serce od Nvidii, m.in. tablety Acera, MSI, Asusa i LG, a także smartphone LG, który oficjalnie ma się nazywać LG Star. Na dodatek mówi się, że Samsung złożył duże zamówienie na Tegrę 2. Do tej pory koreańska firma bazowała na własnych procesorach z serii  Hummingbird, ale może się to zmienić w drugiej generacji Galaxy Tab. Kwotę zamówienia szacuje się na 250-350 mln dolarów. Liczby te robią wrażenie, tym większe gdy spojrzymy na dotychczas przewidywany przychód ze sprzedaży Tegry w 2011 roku, który wynosi 275 mln dolarów.

Zapowiada się ciekawie. Dwurdzeniowy procesor Tegry 2  na chwilę obecną jest jednym z najwydajniejszych dostępnych układów (jeśli nie najwydajniejszym). Odtwarzanie filmów w jakości 1080p rokuje nowymi urządzeniami multimedialnymi, które można będzie podłączyć do zewnętrznego ekranu. Z pewnością nie będzie się można przyczepić do grafiki przetwarzanej w grach. Wszystko to sprawia, że konkurenci Nvidii będą musieli się mocno postarać, a konsumenci będą korzystać z coraz szybszych urządzeń.