Opera przedstawia nowe wersje mobilnych przeglądarek

7 platform, 3000 urządzeń i 100 000 000 użytkowników. Takimi liczbami może się pochwalić oddział mobilny norweskiej firmy. Od dzisiaj dostępna jest Opera Mini 6 i Opera Mobile 11, więc można się spodziewać jeszcze lepszych wyników.

Wielkich zmian w stosunku do poprzedniej wersji nie ma. Poprawiono jeszcze trochę płynność nawigowania po stronie. Obsługa pinch-to-zoom ma być dostępna dla wszystkich urządzeń, które wspierają tę technologię. Interfejs przeglądarki został delikatnie odświeżony. Wielbicielom portali społecznościowych na pewno spodoba się wbudowana funkcja dzielenia się linkami, która pozwala szybko zamieścić nowy status na Facebooku, czy Twitterze. Na fali popularności tabletów przygotowano też interfejs specjalnie dla nich.

Pewne zmiany zaszły we wspieranych platformach. Windows Mobile przestaje być wspierany z powodu braku nowych urządzeń z tym systemem i spadkiem jego popularności. Dalsze inwestowanie w niego przez Operę zaczęło się stawać nieopłacalne. Dotychczasowe wersje (Mobile 10 i Mini 5.1) nadal będą dostępne. Zamiast na WM, Opera Mobile 11 jest dostępna dla „pecetowego” Windowsa. Podobnie jak edycja dla MeeGo, jest to na razie jedynie wersja testowa z interfejsem dla tabletów.

Wersje dla pozostałych systemów są dostępne na m.opera.com lub w Android Market. Tylko użytkownicy produktów Apple muszą jeszcze trochę poczekać, zanim Opera Mini 6 pojawi się w AppStore. Wersja Mobile dla Symbiana^3  otrzymała wsparcie dla systemowego schowka i klawiatury ekranowej, a także poprawioną obsługę niektórych języków azjatyckich.

Drobna zmiana nastąpiła przy przybliżaniu zawartości w Operze Mobile. Teraz będzie się to odbywać nie poprzez pojedyncze, ale przez podwójne kliknięcie. Dzięki temu ma się poprawić wygoda obsługi na większych ekranach. Użytkownicy Androida dostali bowiem wsparcie dla Flasha. Przygotowano też trochę odchudzoną wersję dla osób z procesorami ARM5 chcących zaoszczędzić miejsce w pamięci urządzenia.

Nie zapomniano też o starszych telefonach. Aktualizacji doczekała się Opera Mini 4. Odświeżono wygląd, dodano funkcję dzielenia się linkami oraz wsparcie dla YouTube.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aKdp9JY57h8[/youtube]