|

W Marketplace da sie zarobić!

Czy warto wprowadzać swoje programy do Marketplace? Wielu programistów na pewno ma ten dylemat. Procedura rejestracyjna jest dość skomplikowana, trzeba uzyskać akceptację Microsoftu i jeszcze zapłacić 99USD. Joel Ivory Johnson postanowił to przetestować. Stworzył prosty program, SpeedTracker, który pokazuje aktualną prędkość na podstawie danych GPS w milach lub kilometrach na godzinę. Na swoim blogu opisywał poszczególne etapy dodawania aplikacji do Marketplace. Początkowo planował udostępnienie programu za darmo, ze względu na małą funkcjonalność. Poradzono mu, aby jednak określił jakąś cenę. Ustalił ją więc na najniższą możliwą, czyli 0,99USD, głównie po to, aby udowodnić, że taka prosta i płatna aplikacja nie odniesie sukcesu.

Po miesiącu od zaakceptowania przez Microsoft, program pojawił się w sprzedaży. Ku zdziwieniu autora, już po tygodniu obecności w Marketplace udało mu się odzyskać prawie całe 99 dolarów, które zainwestował na zarejestrowanie programu. Teraz Joel planuje wydać nową wersję z większą funkcjonalnością i przetłumaczenie na niemiecki.

Przykład ten pokazuje, że programiści mogę czerpać korzyści z Marketplace. Nawet tak prosta aplikacja, dla której można znaleźć kilka darmowych odpowiedników, może przynosić korzyści finansowe.