|

Windows 8 – Metro na tablety

Na wczorajszej konferencji D9 Microsoft uchylił zasłonę i pokazał swój następny system operacyjny. Od jakiegoś już czasu wiadomo, że będzie on skierowany do znacznie szerszego spektrum urządzeń, gdyż oprócz tradycyjnych komputerów PC z procesorami x86/x64 Windows 8 będzie także obsługiwał całą masę sprzętu mobilnego opartego na układach ARM. Największe zmiany wprowadzono właśnie pod kątem dostosowania systemu do urządzeń przenośnych.

Krytykę od użytkowników zbierał głównie dotychczasowy interfejs, który nie nadaje się do obsługi za pomocą ekranu dotykowego i palca, gdyż został zaprojektowany na potrzeby myszki i klawiatury.  W Windows 8 oprócz znanego dotychczas GUI, pojawi się także tryb dostosowany do obsługi dotykiem. Rozwinięta zostanie idea obecna w Windows Phone 7. Ekran startowy MetroUI z kafelkami (Live Tiles) i koncepcje Panoramy i Pivotu wydają się świetnie komponować w nowy interfejs dla tabletów. Sprawdzają się też przy jednoczesnym korzystaniu z kilku aplikacji. Klawiatura ekranowa przypomina tą z WP7 i posiada oddzielny tryb do pisania kciukami. W nowy interfejs został także obleczony Internet Explorer.

httpv://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I

Microsoft ciągle kontynuuje swoją idee trzech ekranów i Windows 8 jest sporym krokiem w jej realizacji. Jeden system będzie dostępny zarówno na komputery stacjonarne jak i tablety oraz inne urządzenia przenośne. Dostępne będą te same programy i obsługa będzie się odbywała na takiej samej zasadzie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że także przyszła wersja Windows Phone będzie bardziej zintegrowana ze „stacjonarnym” systemem, a może i Xbox doczeka tego w jakiejś nowej wersji.

Kiedy Windows 8 będzie gotowy? Ballmer powiedział, że w 2012, ale szybko zostało to zdementowane. Miejmy nadzieję, że jednak zobaczymy ten system w przyszłym roku, bo zapowiada się naprawdę ciekawie. Microsoft przespał pierwszy bum na smartfony i tablety, ale w dłuższym okresie czasu może zamieszać na tych rynkach.