Windows Phone 7 – kilka nowych informacji

Minęło już sporo czasu od ostatnich wiadomości o Windows Phone 7 przedstawionych na naszym forum. Jednak, po okresie pewnego zastoju w nowych informacjach, przyszła kolej na wysyp nowości. Postanowiłem zebrać ostatnie z nich w tym wpisie.

Szczegóły odnośnie premiery

Już od premiery systemu wiadomo, że pierwsze urządzenia z WP7 mają się pojawić w czwartym kwartale tego roku. Teraz możemy poznać trochę więcej szczegółów. Na początku system będzie dostępny w 5 językach (angielski, francuski, włoski, niemiecki oraz hiszpański), a Marketplace będzie dostępny w 17 krajach (Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Indiach, Irlandii, Włoszech, Meksyku, Nowej Zelandii, Singapurze, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych). Do pozostałych państw WP7 ma zostać wprowadzony później. Nie wiadomo kiedy można się go spodziewać w Polsce, ale w Holandii (której również nie ma na liście) lokalny oddział Microsoftu poinformował, że system ma być dostępny globalnie, a start w Holandii jest przygotowywany na Boże Narodzenie.

Serwisy w chmurze

Windows Phone 7 będzie bardziej korzystał z mobilnego internetu. Użytkownicy WP7 dostaną narzędzie podobne do obecnego MyPhone. Do dyspozycji ma być aż 25GB. Przestrzeń ta ma służyć do automatycznej synchronizacji wszystkich działań na telefonie (zdjęć, kalendarza, kontaktów itp.) Będzie także dostępna opcja podobna do Find My Phone, które ma umożliwiać znalezienie i zablokowanie telefonu, w przypadku jego utraty, jednak w przeciwieństwie do obecnej usługi, ma być ona darmowa. Będzie także dostępne synchronizowanie muzyki i jej streaming z Zune przez WiFi.

Narzędzia deweloperskie w wersji Beta

Nowe wersja narzędzi dla programistów nie są jeszcze końcowymi produktami, ale wprowadzają trochę usprawnień. do najważniejszych zmian należą:

  • pełne zintegrowanie Expression Blend
  • Developer Registration Utility – Pozwala na odblokowanie urządzenia z WP7 dla programistów.
  • XAP Deployment Tool – Umożliwia uruchamianie programów bezpośrednio na urządzeniu.
  • The Windows Phone 7 API –  Zmiany w przestrzeniach nazw i uaktualnienie API dla Push Notifications, Accelerometru i App Bar.
  • Dodatkowe elementy sterujące (m.in. Panorama i Pivot) zostaną dodane za kilka tygodni.
  • Control Templates – uaktualnienie elementów Silverlight

Pełną listę zmian można znaleźć na MSDN, a narzędzia można ściągnąć ze strony Microsoftu.