|

Zdalnie sterowana piłka dla smartphonów

Sphero - renderJako dziecko zawsze fascynowała mnie idea zdalnie sterowanej piłki. Powód był prozaiczny – oszukiwanie we wszelkich grach z jej użyciem, oczywiście żeby wygrać.  Minęły lata i kompletnie zapomniałem o tym pomyśle. Idee jednak nie umierają tak łatwo. Firma Orbotix zaprezentował niedawno produkt, który mógłby być ziszczeniem moich młodzieńczych fantazji.

Sphero to kula o 74mm średnicy, więc do popularnych dyscyplin raczej się nie nadaje. Mimo, że jest gumowa, lepiej chyba nie poddawać jej ekstremalnym przeciążeniom podczas kopania, uderzania czy kozłowania, bo w środku ma trochę elektroniki. Za pomocą Bluetooth można ją natomiast podłączyć do smartphona i przy użyciu sensora ruchu kontrolować poruszanie się piłki.

Do czego można wykorzystać tego rodzaju piłkę? Na pewno sporo właścicieli zwierząt widziałoby w niej świetną zabawkę dla swoich czworonogów. Jednak oprócz zapewnieniu rozrywki kotu, Sphero ma ją także dostarczać jego właścicielowi. Pierwszą grą, jaką przygotowuje Orbotrix jest Sumo. Podobnie jak w przypadku prawdziwych zapasów, potrzebnych jest dwóch zawodników, czyli dwie kule które będą walczyć między sobą. Wszystkie statystyki będą dostępne na ekranie, a także do rozgrywki zostaną wprowadzone bonusy, np. odwrócenie sterowania przeciwnikowi na kilka sekund. W przypadku kolizji będą też naliczane „obrażenia”, przez co kule będą toczyły się wolniej.

Orbotrix nie poprzestaje jednak na własnych produkcjach. Udostępnione zostanie API, dzięki któremu każdy programista będzie mógł spróbować stworzyć swój  program wykorzystujący Sphero. Producenci podsuwają kilka pomysłów, np. Biurowy Golf w którym będziemy machać telefonem jak kijem golfowym i uderzać piłkę po całym biurze, czy też Curling, w którym będziemy ręcznie rzucać kulę, a następnie szczotkować ekran telefony, żeby zatrzymała się jak najbliżej celu. Będzie można też wykorzystać diody, w które wyposażona jest Sphero i kiedy kula się ładuje (indukcyjne) wyświetlać za jej pomocą informacje o nowych wiadomościach, statusach czy pogodzie.

Kiedy będzie można kupić Sphero i ile będzie kosztować? Nie ma jeszcze szczegółów, ale więcej można ich się spodziewać na targach CES 2011, na początku stycznia. Do tego czasu musi wystarczyć wizualizacja na początku wpisu i poniższe filmy prezentujące prototypy.

[vimeo]http://vimeo.com/17899924[/vimeo]